Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali Özel
Ali Özel
1,214 UP
Üye
11

Bitkiden hayvana evrim olası mı?

Bitkilerin sinir sistemleri olmasada dolaşıma sistemine benzer olayları var ve eğer sinirlerinin olması bitkilere avantaj sağlayacak olsaydı hayvanlara evrilebilir miydi evrilseydi de nasıl bir yol izleyebilirdi
1,706 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap

Pek olası değil. Bunların ortak atası, yaklaşık 1.5 milyar yıl önce yaşamış protistalar ve o gün bugündür bu alemler birbirinden çok uzaklaştılar. Bir bitkinin bir hayvana evrimleşmesi için sadece organ veya sistem düzeyinde değil, en temel hücresel yapılar düzeyinde evrimleşmesi gerekir - ki böylesi bir değişimi sürdürebilecek kadar güçlü bir seçilim baskısının türü yok etmeden sürebileceğini hayal etmek biraz güç.

Şöyle düşünün: Öylesi bir baskı, "bitki olmayı" avantajlı hale getirmeliydi ki hayvanlar "bitkimsi özellikler" kazanabilsin. Ama hâlihazırda "bitkimsi özellikleri" %100 taşıyan bitkiler varken, öylesi bir seçilim baskısı altında zaten o şartlara uyumlu olan bitkiler müthiş bir üstünlük kurarlardı ve bu tür bir seçilim baskısı, hayvanları bitkileştirmek yerine, hayvanların yok olmasıyla ve bitkilerin daha da yaygınlaşmasıyla sonuçlanırdı.

Tüm Reklamları Kapat

Bu tür bir evrimin olabileceği bir yer, bir çeşit endosimbiyotik evrim: Yani bitkileri tüketmeye çalışan hayvanların yanlışlıkla onları sistemlerine entegre etmesi ve bu simbiyotik ilişkinin genlerde de karşılık bularak kalıcılaşması. Bunun bir örneğini kleptoplazide görüyoruz. Bunu buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

514 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
39
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ufuk Derin
Ufuk Derin
898K UP
Öğrenci-Okur

Bitkiler ve Hayvanlar apayrı alemler. Aynı tür içinde olduğunuz kuzeninizin bile size dönüşmesi olası değilken bitkiler ve hayvanlar; tür değil, cins değil, familya değil, takım değil, sınıf değil, şube değil alem seviyesinde 1,5 milyar yıldır (1500 milyon yıl/1.500.000 bin yıldır) farklı yönlerde evrimleşiyorlar. Bitkilerin hayvanlara/hayvanların bitkilere evrimi pek olası gözükmüyor. Hatta pratik olarak imkansız denilebilir.

179 görüntülenme
16
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Sahil Eren Akıllı
'İç Mimarlık Öğrencisiyim'

Bitkilerin şu anki hallerinden hayavana dönüşmeleri çok fazla sebep gerektiriyor ama bundan çok çok önce ortak bi atadan farklılaştıklarını bildiğimize göre şunu söylemek daha doğru olabilir. Bitkilerin şu an bir hayvana evrimleşmeleri pek mümkün gözükmüyor ama vaktiyle (ortak atadan) hayvana evrimleşebilirlerdi.

2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
The SılexS
The SılexS
6K UP
Bilim meraklısı

Bunun olması çok zordur. Çünki aradakı fark inanılmaz büyüktür. Bu farkı kapatmak için gerçekten büyük bir avantaj gerekir. Yani havyan olmak bitki olmaktan çok avantajlı hale gelmesi gerkir. Fakat böyle bir durumda bu aradakı fark yüzünden hayvanlar avantajlı oldukları için bitkiler büyük ihtimale yok olurlar

1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Freni Patlamış Bir Arabada Hayatta Kalabilir misiniz?
Freni Patlamış Bir Arabada Hayatta Kalabilir misiniz?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Yılanlar Avlarını Çiğnemeden Nasıl Yutabiliyor?
Yılanlar Avlarını Çiğnemeden Nasıl Yutabiliyor?
Satranç Oyuncuları Günde 6000 Kalori Yakıyor Olabilir mi?
Satranç Oyuncuları Günde 6000 Kalori Yakıyor Olabilir mi?
Depreme Hazırlıklı Olsak Sonucunu Değiştirebilir miydik?
Depreme Hazırlıklı Olsak Sonucunu Değiştirebilir miydik?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close