Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Birine aşık olmaktan vazgeçirecek bir yol var mı?

296 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Sorunuzun bilimsel bir cevabı yok çünkü bir insanın başka bir insana ilgi duyması, bilimsel bir konu değil. Aşkın bilimsel bir formülü yok. Sorunuza cevap olarak bilimsel bir kaynak sunmak da zor. Şu ilacı için, aşkınız bitecek denemez.

Bence aşkın ne olup ne olmadığını düşünürsek konu kendiliğinden çözülür. Aşk insanın, kendi geni ile birleştirmeyi isteyeceği bir gen bulduğunda hissettiği coşku ve o gene karşı duyulan istek. Evrimsel olarak gayet anlaşılır bir şey çünkü insan yine evrimsel olarak hayli karmaşık bir canlı, bugünün doğasına göre. Bu karmaşıklıkta insanın kendince mükemmel bir gen bulması zor gibi görünüyor. Bu nedenle de bulduğu kendince kusursuz gene aşırı istek duyabiliyor. Ama bu karmaşıklık aynı zamanda bir avantaj çünkü çevrede çok fazla gen var. Partner seçeneği çok. O nedenle bir insanın illa bir gene aşırı ilgi duyması ve üreme krizine girmesi de hayli anlamsız.

Ve zaten üreme elbette insanın en temel dürtülerinden biri olsa da illa belirli bir kişiden, illa belirli bir zamanda, illa belirli bir biçimde üremeyi istemek, insanın üremeyi tüm hayatının ve geleceğinin merkezinde konumlandırması hayli ilkel ve basit bir yaşam dinamiği. Bu konuda enfes bir söz var: "Seksten daha ilginç bir şey keşfetmiş kişiye entelektüel denir." Aldous Huxley. Ki artık çevremizdeki bilgi çılgınlığına ve herkesin önüne konan sayısız ilgi alanına bakılırsa seksten daha ilginç bir şeyler bulabilen insanların oranı artmaktadır. Hayat artık çok daha zengin, karmaşık, ilginç. İnsanın hayatını anlamlandırabileceği, haz alabileceği o kadar fazla şey var ki ve insanların birbirleriyle kurdukları ilişki biçimleri de o kadar çeşitlendi ki klasik, bildiğimiz aşk duygusu artık çok sayıda benzerinin yanında kaybolup gitti gibi. Çok sayıda insanın aşkın çok da gerekli bir şey olmadığını düşündüğüne ya da ancak gençken hissedilebilecek, gayet güzel ve mutluluk verici olsa da dönemsel bir duygu olduğunu düşündüğüne denk gelmişizdir. Bu nedenle "şu ilacı için, aşkınız geçecek" diyemesek de "çevrenize bir göz atın" demek, buna yakın bir reçete olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close