Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf İğın
Üye
1

Bireysel olarak yükselmenin sınırı yokken toplumsal yükselme neden sürekli tökezliyor?

Düşünün; siz spor yaparak, kitaplar okuyarak, eğitim alarak, ticaret yaparak toplumun çok büyük bir kısmının önüne geçebilir ve çok güzel bir hayat elde edebilirsiniz. Zor da olsa yapabilirsiniz. Bireysel olarak bunun sınırı yok. Peki neden toplumsal olarak neden yükselmemiz bu kadar zor? Birkaç yy öncesine bakıyorum, bir şey değişmemiş.
383 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Açıklamanız ve fikir yürütmeniz hayli kavramsal.

"Yükselme" dediğiniz şey belirsiz bir amaç ve durum. Yükselmenin tanımı, kapsamı nedir? Size göre yükselmek spor yapmak, kitap okumak, eğitim almak, ticaret yapmak mı? Spor derken futbol, kitap derken astrolojinin incelikleri, eğitim derken Türkiye'deki üniversite eğitimi, ticaret derken ziynet ise bunlar bizi, sizin niyetinize göre yükseltir mi?

Bazı insanlara göre hayat boyu hiç bir şey yapmayıp ibadet etmek yükselmenin ta kendisidir. Bazı insanlara göre durmadan çalışmak ve üretmek yükselmektir. Bazı insanlara göre düşünmektir. Bazı insanlara göre savaşmaktır. Bazı insanlara göre sevişmektir. Bazı insanlara göre hiç bir şey yapmamak ve bunu başarmak yükselmenin ta kendisidir. Yükselmek ne demek?

Tüm Reklamları Kapat

Kimine göre, sizin yükselme amacınıza göre yükselmeyi başarmış toplumların, yükselmemiş toplumlara göre üstünlüğü nedir? Daha mı mutlular? Mutluluğun kıstası nedir? İnsanlık ilkel iken mi daha yüksekteydi geliştiğinde mi yüksekte? Her şeye sahip iken mi yüksektesinizdir hiç bir şeyiniz yok iken mi?

Özetle... İnsanların sizin söyleminizle "yükselme"den anladığı bambaşka şeylerdir. Ortak bir yükselme tanımı koymak da pek mümkün değildir. Bu nedenle de ülkeler, toplumlar, aynı yöne doğru ilerlemezler, aynı yönde yükselmezler. Bu nedenle de denebilir ki belirttiğiniz gibi bir amaç, insanlığın ortak amacı değildir.

150 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
187K UP
Bilim ve felsefe okuru

Kavram yanılgısı yaşamamak adına bir sürü de sürünün kendi hareketi yoktur. Sürüdeki bireylerin hareketi sürünün hareketini oluşturur. Bu açıdan sürü kendi başına bir bütün varlık değildir sadece terminoloji olarak kavramsal ifade ediş biçimidir. Tıpkı sonsuzu tek bir kelimeye sığdırmak gibi oysa sonsuz kelimelere değil hiç bir şeye 'sığmaz' çünkü sonsuz sonu gelmeyen ve sonu olmayandır. Sonsuzu tek bir kelimeye sığdırmak sonsuzu sonlu yapmaz. Sürü kavramı da sürüyü ayrı bir varlık hale getirmez. Bu nedenle bireylerin durumu toplumun durumunu belirler. Toplumun bireylerden ayrı olarak bir durumu esasen yoktur. Bu açıdan toplumun gelişmesi bireylere bağlıdır. Dolayısıyla sorduğunuz soru açısından da toplumu veya topluluğu ayrı bir varlık gibi düşünmek ve ele almak hatalı bir değerlendirme doğurur.

Bu açıdan sizin veya bir başkasının bireysel yükselmeniz veya gelişmeniz toplumun gelişme puanına katkı yapar ama bu çok sınırlı kalabilir. Yani siz sürüden hızlı koşabilirsiniz ama sürü geride kalmış olur. Sürünün ekseriyeti hızlı koşmadıkça sürü hızlı hareket etmemiş olacaktır.

Son olarak buradaki 'yükselmeyi' bilim teknoloji hukuk özgürlükler vs gibi alanlarda medenileşmek diye ele alıyorum ki bu anlamda gelişmek diye bir şey elbette vardır.

Tüm Reklamları Kapat

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close