Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Bireysel olarak yükselmenin sınırı yokken toplumsal yükselme neden sürekli tökezliyor?

Düşünün; siz spor yaparak, kitaplar okuyarak, eğitim alarak, ticaret yaparak toplumun çok büyük bir kısmının önüne geçebilir ve çok güzel bir hayat elde edebilirsiniz. Zor da olsa yapabilirsiniz. Bireysel olarak bunun sınırı yok. Peki neden toplumsal olarak neden yükselmemiz bu kadar zor? Birkaç yy öncesine bakıyorum, bir şey değişmemiş.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Açıklamanız ve fikir yürütmeniz hayli kavramsal.

"Yükselme" dediğiniz şey belirsiz bir amaç ve durum. Yükselmenin tanımı, kapsamı nedir? Size göre yükselmek spor yapmak, kitap okumak, eğitim almak, ticaret yapmak mı? Spor derken futbol, kitap derken astrolojinin incelikleri, eğitim derken Türkiye'deki üniversite eğitimi, ticaret derken ziynet ise bunlar bizi, sizin niyetinize göre yükseltir mi?

Bu Reklamı Kapat

Bazı insanlara göre hayat boyu hiç bir şey yapmayıp ibadet etmek yükselmenin ta kendisidir. Bazı insanlara göre durmadan çalışmak ve üretmek yükselmektir. Bazı insanlara göre düşünmektir. Bazı insanlara göre savaşmaktır. Bazı insanlara göre sevişmektir. Bazı insanlara göre hiç bir şey yapmamak ve bunu başarmak yükselmenin ta kendisidir. Yükselmek ne demek?

Kimine göre, sizin yükselme amacınıza göre yükselmeyi başarmış toplumların, yükselmemiş toplumlara göre üstünlüğü nedir? Daha mı mutlular? Mutluluğun kıstası nedir? İnsanlık ilkel iken mi daha yüksekteydi geliştiğinde mi yüksekte? Her şeye sahip iken mi yüksektesinizdir hiç bir şeyiniz yok iken mi?

Özetle... İnsanların sizin söyleminizle "yükselme"den anladığı bambaşka şeylerdir. Ortak bir yükselme tanımı koymak da pek mümkün değildir. Bu nedenle de ülkeler, toplumlar, aynı yöne doğru ilerlemezler, aynı yönde yükselmezler. Bu nedenle de denebilir ki belirttiğiniz gibi bir amaç, insanlığın ortak amacı değildir.

145 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Kavram yanılgısı yaşamamak adına bir sürü de sürünün kendi hareketi yoktur. Sürüdeki bireylerin hareketi sürünün hareketini oluşturur. Bu açıdan sürü kendi başına bir bütün varlık değildir sadece terminoloji olarak kavramsal ifade ediş biçimidir. Tıpkı sonsuzu tek bir kelimeye sığdırmak gibi oysa sonsuz kelimelere değil hiç bir şeye 'sığmaz' çünkü sonsuz sonu gelmeyen ve sonu olmayandır. Sonsuzu tek bir kelimeye sığdırmak sonsuzu sonlu yapmaz. Sürü kavramı da sürüyü ayrı bir varlık hale getirmez. Bu nedenle bireylerin durumu toplumun durumunu belirler. Toplumun bireylerden ayrı olarak bir durumu esasen yoktur. Bu açıdan toplumun gelişmesi bireylere bağlıdır. Dolayısıyla sorduğunuz soru açısından da toplumu veya topluluğu ayrı bir varlık gibi düşünmek ve ele almak hatalı bir değerlendirme doğurur.

Bu açıdan sizin veya bir başkasının bireysel yükselmeniz veya gelişmeniz toplumun gelişme puanına katkı yapar ama bu çok sınırlı kalabilir. Yani siz sürüden hızlı koşabilirsiniz ama sürü geride kalmış olur. Sürünün ekseriyeti hızlı koşmadıkça sürü hızlı hareket etmemiş olacaktır.

Bu Reklamı Kapat

Son olarak buradaki 'yükselmeyi' bilim teknoloji hukuk özgürlükler vs gibi alanlarda medenileşmek diye ele alıyorum ki bu anlamda gelişmek diye bir şey elbette vardır.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et