Sorulara Dön
2
Genel ve Kategorisiz

Birçok kişi evrenin genişlemesiyle ilgili soru soruyor bunun sebebi sizce nedir?

Astronomi kategorisinde evrenin genişlemesiyle ilgili çok soru var bunun sebebi bing bang teorisini tam anlamamaktan kaynaklanıyor olabilir mi?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

''Bu yıldızlı gökler ne zaman başladı dönmeye?

Ne zaman yıkılıp gidecek bu güzelim kubbe?

Aklın yollarıyla ölçüp biçemezsin bunu sen

Mantıkların, kıyasların sökmez senin bu işte''

Bu burada kalsın soruya dönelim :)

Bilim bulur bilim adamları öğrenir, bilim adamlarını anlayabilenler bilim adamlarından öğrenir sonra onlardan ve bilim adamlarından bilimle ilgilenen ama çevresinde bilim adamları olmayanlar öğrenmeye başlar. Sonra sonra bilime ilgisiz insanlar da öğrenir.

Çoğumuz internetle tanışana kadar böyle bir çevreden mahrumduk. Okullar bu konuda yetersiz. Çoğu bırakın bir konuda doğru bir şeyler öğrenmeyi, öğrenmenin doğrusu nasıl olur onu bile bilmez, bilemez çünkü çevresi bu işi çok küçük yaşlarda halletmesi için müsait değildir. Bu yüzden öğrenmede en etkili yöntem olan birebir soru-cevaba meylediyorlar.

Yani çoğunluğumuzun alt yapısı yetersiz. Lakin önümüze birden bilimin en derin konuları çıkıveriyor. Özel görelelik teorisini çokça kez yüz yüze yakınlarıma anlattım. Nasıl baktıklarını görmelisiniz :D Big Bang çok çok çok daha anlaşılması zor bir konu. Genel görelelik anlaşılacak, üstüne işin felsefi kısmı ''Zaman nedir? Varlık nedir?'' soruları çözülecek ve bin tane daha teferruat.

Bu kadar zor başka konular da var ancak insanlar doğal olarak hem inançları ile ilgisi(yaratılış kısımlarının dinlerde ne kadar önemli olduğunu hatırlayın) hem de hani o ilkleri öğrenme tutkusuyla kainatın başlangıcı ve sınırlarını merak ediyorlar. Bu bilimin bile henüz tam anlamıyla karara varamadığı bir ihtimal hiçbir zaman karara varamayacağı çok derin bir konu. Şiirden sonraki paragrafta anlattığım öğrenme-öğretme silsilesi daha en baştan sınırları zorlarken çok çok zor gerçekleşiyor.

Bu yüzden Evrim Ağacı gibi popüler bilim markaları çok önemli.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Öyle görünüyor...

Evrenin başlangıcı, her şeyin başlama noktası. Ve hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz, karanlık alanlar söz konusu. Çözdüğümüz takdirde başka bir çok cevapsız soruyu da cevaplayacağımız hissini uyandırıyor.

Ayrıca çok zor bir konu. Hayal bile edilemeyen, olağanüstü şartları anlamak zorunda olduğumuz için insanlara anlatmak ve özetlemek de zor. Bu nedenle de herkes sürekli evrenin başlangıcını ve dinamiklerini anlamaya çalışıyor.

Ve bence, büyük patlamayı çözdüğümüzde geniş kitlelerin bilime olan sempatisi kat kat artacak. Bu konuda talepkârlık çok belirgin. Sorduğunuz soru da bunu gösteriyor. Her şey nasıl başladı? Bu büyük ve çok önemli bir soru. Merak uyandırması gayet normal. :)

142 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın