Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ramazan Aksoy
Ramazan Aksoy
1,157 UP
Üye
1

Birbirinden bağımsız olarak düşünebileceğimiz 1500 lü yıllar öncesi asya-avrupa halkları ile amerika kıtası halkları arasında keskin farklılıklar ?

veya bu uygarlıklar arasında belirgin benzerlikler nelerdir?
645 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İsmet Tüptük
İsmet Tüptük
2,206 UP
Öğrenci

Farklılıklar:

1-Amerika halklarında altına düşkünlüğün Asya ve Avrupa'ya nazaran çok daha az oluşu.

2-Amerika halklarının birbirleriyle olan ilişkilerinin -Avrupa ve Asya devletlerine kıyasla - daha az oluşu.

Tüm Reklamları Kapat

Not : Hernan Cortez ve Diego Velazquez de Cuellar gibi konkistadorların Tenoctitlan ve Küba'yı ihlakının haberi güneydeki İnka imparatorluğuna ulaşmamıştı. Eğer bu haber ulaşsaydı İnka imparatorluğu daha sonra gelecek olan Francisco Pizarro'ya karşı önlem alabilirdi.

3- Amerikada sömürgeciliğin henüz gelişmemiş-gelişememiş olması.

4- Teist dinlerin Amerikadaki yokluğu.

5- Din kaynaklı savaşlar neredeyse her coğrafyada varlık gösterir fakat 4. maddeye bağlı olarak haçlı seferleri gibi büyük din savaşlarının bildiğimiz kadarıyla Amerikada gerçekleşmemiş olması.

Tüm Reklamları Kapat

6- Venüs gezegeninin yorumlanış şekli.

Not : Gökteki bu parlak nesne Avrupa-Asya toplumlarında güzellik tanrıçasıyla- Venüs, İştar, Zühre- ilişkilendirilirken, Amerikada savaş tanrısıyla bağdaştırılmıştır.

Benzerlikler:

1-Her iki coğrafyada da aristokrasi ve buna bağlı olarak sınıflı toplumun varlığı.

Not : İnkalarda 3 temel sınıftan oluşan bir toplumsal yapı vardı. Sınıf atlamak için savaşta kahramanlık gibi çok yararlı işler yapmak gerekiyordu. İnkalarda en alt tabaka olan pinaların yani savaş esirlerinin köle olarak kullanımı Asya ve Avrupa'da da yaygındır.

2-Her iki coğrafyada da kralın meşruiyet kaynağının din olması.

Not : İnkalarda imparatora "güneşin oğlu" şeklinde hitap edilmesi. Ayrıca Hitit imparatorunun da "güneşim" sanını alması. Benzer şekilde Türklerdeki kut inancı gibi dünyanın her yerinde ortak olan birçok inanç...

3- Hem İnka hem Asya dinlerinde çoktanrılı animist ve şamanitik öğelerin varlığı.

Açılama :

Amerika halklarının bundan 14000 yıl önce Asya'dan geldiği bilinen bir gerçek. Bazı biliminsanları İnka dinindeki şamanitik ögelerin varlığını bu durumla açıklıyor. Fakat bundan 14000 yıl öncesi oldukça erken bir tarih olduğu için Amerikadaki halkların etnik kökenini günümüzde varolan herhangi bir Asya-Avrupa ırkıyla ilişkilendiremeyiz. Sadece insan ve şempanzelerde olduğu gibi ortak ata kavramından bahsedebiliriz.

308 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close