Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Birbirinden bağımsız olarak düşünebileceğimiz 1500 lü yıllar öncesi asya-avrupa halkları ile amerika kıtası halkları arasında keskin farklılıklar?

Veya bu uygarlıklar arasında belirgin benzerlikler nelerdir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Farklılıklar:

1-Amerika halklarında altına düşkünlüğün Asya ve Avrupa'ya nazaran çok daha az oluşu.

2-Amerika halklarının birbirleriyle olan ilişkilerinin -Avrupa ve Asya devletlerine kıyasla - daha az oluşu.

Not : Hernan Cortez ve Diego Velazquez de Cuellar gibi konkistadorların Tenoctitlan ve Küba'yı ihlakının haberi güneydeki İnka imparatorluğuna ulaşmamıştı. Eğer bu haber ulaşsaydı İnka imparatorluğu daha sonra gelecek olan Francisco Pizarro'ya karşı önlem alabilirdi.

3- Amerikada sömürgeciliğin henüz gelişmemiş-gelişememiş olması.

4- Teist dinlerin Amerikadaki yokluğu.

5- Din kaynaklı savaşlar neredeyse her coğrafyada varlık gösterir fakat 4. maddeye bağlı olarak haçlı seferleri gibi büyük din savaşlarının bildiğimiz kadarıyla Amerikada gerçekleşmemiş olması.

6- Venüs gezegeninin yorumlanış şekli.

Not : Gökteki bu parlak nesne Avrupa-Asya toplumlarında güzellik tanrıçasıyla- Venüs, İştar, Zühre- ilişkilendirilirken, Amerikada savaş tanrısıyla bağdaştırılmıştır.

Benzerlikler:

1-Her iki coğrafyada da aristokrasi ve buna bağlı olarak sınıflı toplumun varlığı.

Not : İnkalarda 3 temel sınıftan oluşan bir toplumsal yapı vardı. Sınıf atlamak için savaşta kahramanlık gibi çok yararlı işler yapmak gerekiyordu. İnkalarda en alt tabaka olan pinaların yani savaş esirlerinin köle olarak kullanımı Asya ve Avrupa'da da yaygındır.

2-Her iki coğrafyada da kralın meşruiyet kaynağının din olması.

Not : İnkalarda imparatora "güneşin oğlu" şeklinde hitap edilmesi. Ayrıca Hitit imparatorunun da "güneşim" sanını alması. Benzer şekilde Türklerdeki kut inancı gibi dünyanın her yerinde ortak olan birçok inanç...

3- Hem İnka hem Asya dinlerinde çoktanrılı animist ve şamanitik öğelerin varlığı.

Açılama :

Amerika halklarının bundan 14000 yıl önce Asya'dan geldiği bilinen bir gerçek. Bazı biliminsanları İnka dinindeki şamanitik ögelerin varlığını bu durumla açıklıyor. Fakat bundan 14000 yıl öncesi oldukça erken bir tarih olduğu için Amerikadaki halkların etnik kökenini günümüzde varolan herhangi bir Asya-Avrupa ırkıyla ilişkilendiremeyiz. Sadece insan ve şempanzelerde olduğu gibi ortak ata kavramından bahsedebiliriz.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer keman, müzik enstrümanlarının en kusursuzu ise; Antik Yunan, insan düşüncesinin kemanıdır.”
Helen Keller
Geri Bildirim Gönder