Sorulara Dön
1
Tarih & Coğrafya

Birbirinden bağımsız olarak düşünebileceğimiz 1500 lü yıllar öncesi asya-avrupa halkları ile amerika kıtası halkları arasında keskin farklılıklar?

Veya bu uygarlıklar arasında belirgin benzerlikler nelerdir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Farklılıklar:

1-Amerika halklarında altına düşkünlüğün Asya ve Avrupa'ya nazaran çok daha az oluşu.

2-Amerika halklarının birbirleriyle olan ilişkilerinin -Avrupa ve Asya devletlerine kıyasla - daha az oluşu.

Not : Hernan Cortez ve Diego Velazquez de Cuellar gibi konkistadorların Tenoctitlan ve Küba'yı ihlakının haberi güneydeki İnka imparatorluğuna ulaşmamıştı. Eğer bu haber ulaşsaydı İnka imparatorluğu daha sonra gelecek olan Francisco Pizarro'ya karşı önlem alabilirdi.

3- Amerikada sömürgeciliğin henüz gelişmemiş-gelişememiş olması.

4- Teist dinlerin Amerikadaki yokluğu.

5- Din kaynaklı savaşlar neredeyse her coğrafyada varlık gösterir fakat 4. maddeye bağlı olarak haçlı seferleri gibi büyük din savaşlarının bildiğimiz kadarıyla Amerikada gerçekleşmemiş olması.

6- Venüs gezegeninin yorumlanış şekli.

Not : Gökteki bu parlak nesne Avrupa-Asya toplumlarında güzellik tanrıçasıyla- Venüs, İştar, Zühre- ilişkilendirilirken, Amerikada savaş tanrısıyla bağdaştırılmıştır.

Benzerlikler:

1-Her iki coğrafyada da aristokrasi ve buna bağlı olarak sınıflı toplumun varlığı.

Not : İnkalarda 3 temel sınıftan oluşan bir toplumsal yapı vardı. Sınıf atlamak için savaşta kahramanlık gibi çok yararlı işler yapmak gerekiyordu. İnkalarda en alt tabaka olan pinaların yani savaş esirlerinin köle olarak kullanımı Asya ve Avrupa'da da yaygındır.

2-Her iki coğrafyada da kralın meşruiyet kaynağının din olması.

Not : İnkalarda imparatora "güneşin oğlu" şeklinde hitap edilmesi. Ayrıca Hitit imparatorunun da "güneşim" sanını alması. Benzer şekilde Türklerdeki kut inancı gibi dünyanın her yerinde ortak olan birçok inanç...

3- Hem İnka hem Asya dinlerinde çoktanrılı animist ve şamanitik öğelerin varlığı.

Açılama :

Amerika halklarının bundan 14000 yıl önce Asya'dan geldiği bilinen bir gerçek. Bazı biliminsanları İnka dinindeki şamanitik ögelerin varlığını bu durumla açıklıyor. Fakat bundan 14000 yıl öncesi oldukça erken bir tarih olduğu için Amerikadaki halkların etnik kökenini günümüzde varolan herhangi bir Asya-Avrupa ırkıyla ilişkilendiremeyiz. Sadece insan ve şempanzelerde olduğu gibi ortak ata kavramından bahsedebiliriz.

290 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın