Puan Ver
0
Puan Ver

Bir yıldızın goldilocks yörüngesinde birden fazla gezegen bulunabilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Evet bulunabilir. Kendi güneş sistemimizde de, Mars ve birçok asteroid yaşanabilir bölgenin içinde yer almaktadır. Mars'ın kalın bir atmosferi ve manyetik alanı olsaydı, sıvı su, yüzeyde uzun süre kalabilirdi.

Ayrıca, yaklaşık aynı kütleye sahip birbirinin etrafında dönen ikili gezegenler de yaşanabilir bölge içinde yer alabilir. Bunun yanısıra, yörüngesi eliptik olup, yaşanabilir bölgeye girip-çıkan gezegenler de var. Tabi ki buralarda yaşamın oluşması ve devam etmesi çok zor olur. Gezegen yıldızından uzaklaştıkça, donacak, yaşanabilir bölgeye girdikçe, eriyecek hatta birden buharlaşacak, tam bir tur boyunca aşırı radikal hava olayları meydana gelecektir.

Gliese 581 sistemi gibi cüce yıldızlı sistemlerde, gezegenler yıldızlarına çok yakın yörüngede olunca, birden fazla gezegen yaşanabilir bölgenin içerisinde yer alabilir.

Gezegenlerin dışında, birden fazla uydu da Goldilocks kuşağında yer alabilir. Gaz devlerine ait onlarca uydu, gezegenle beraber yaşanabilir bölgede yer alabilir.

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bazı problemler öyle karmaşıktır ki, bilge biri onlar hakkında kararsız kalma hakkını kullanmalıdır.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder