Puan Ver
0
Puan Ver

Bir yerim kesildiği zaman oranın onarılması işlemini beyin mi tetikliyor? Eğer beyin tetikliyorsa kopan uzuvların da tekrar çıkması beyin tarafından neden tetiklenmiyor?

Bir yerimiz kesildiği zaman, beynimize sinyal gidiyor ve beyin de gerekli yerlere sinyaller yollayıp onarımın başlatılmasını mı sağlıyor? Eğer öyle ise beynimize dışarıdan bir şekilde fake sinyaller yollayıp kesilen kolumuzun da tekrar çıkarılması sağlanamaz mı? Çok mu yanlış biliyorum :)

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Çok yanlış biliyorsunuz. Yaraların iyileşmesi beyin ile alakalı değildir. Tamamen hücre bölünmesi ile alakalıdır. Hücreler bölünür ve yaranız iyileşir.

Bir parmağınızın üzerindeki küçük bir kesiğin iyileşip bir kolunuz kopduğunda kolunun geri gelmemesinin nedenlerinden biri zarar gören hücre sayısıdır. Bir kol koptuğunda çok fazla hücre zarar görürdüğü için kol yeniden çıkmaz. Ancak bir parmağınız da kesik oluşunca çok fazla hücre zarar görmez ve bu kesik onarılır.

Dolayısıyla bunun beyin sinyalleriyle ilgisi yok. Her işi hücre bölünerek yapıyor.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eleştirel düşünce bir angaryadır. Doğuştan veya kolay kolay gelmez. Bu emeğin meyveleri genç zihinlere tattırılmazsa, onlar da hiçbir zaman bu meyveleri hasat etmeyeceklerdir. Her çocuk atomun şaşırtıcılığı ile donatılmalıdır, sihrin esareti ile değil.”
Perry DeAngelis
Geri Bildirim Gönder