Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir top yere bırakılınca neden düşer?

Yer çekimi teorisi nasıl olduğunu açıklar biraz kafam karıştı da yardımcı olursanız yani bu evrenin dokusundan kaynaklı bir şey midir?

3
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

En basit açıklama kütle çekim yasası ve Newton'un ikinci yasası ile yapılabilir. Kütle çekim yasası cisimleri birbirine çeken bir kuvvetin varlığından bahseder, Newton un ikinci yasası da kabaca "kuvvet varsa onunla aynı yönde hız değişimi vardır" der. Dünya topu kendi merkezine doğru çeken bir kuvvet uygular, bu kuvvet de topun hızının aynı yönde artmasını sağlar, hepsi bu.

Daha gerçekçi ama daha karmaşık açıklama ise genel görecelik ile yapılabilir. Cisimler kütleye sahip olduklarından, uzay-zamanı bükerler. Diğer cisimler de bu bükülmüş uzay-zaman içinde yol alırlar. ancak bu yol 4 boyutlu uzay-zamanda olduğundan görselleştirmesi kolay değildir. Üç boyutlu uzaydaalgılayan bizler bu yolu sizin sorunuzdaki örnekte, düz bir çizgi olarak görürüz. Kaynakta buna dair bir makale var.

Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Yer çekimi, Dünya'nın kütle çekimidir. Dünya yüzeyinde veya yakınındaki nesneleri etkiler ve onlara yer çekimi ivmesini kazandırır. Dünya yüzeyinde tüm cisimler bu ivme ile düşerler. İvmenin Paris'teki değeri tam olarak 9,80665 m/s2 dir tabi bu konumdan konuma değişir. Isaac Newton dünyadaki herşey doğrusal olarak çekirdeğe çekilir demişti ve bunada "Kütle Çekim" demişti. Ayrıca bir şeye daha kütle çekim demişti, gezegenlerin birbirlerine çekilmelerine. Ama bu Albert Einstein tarafından genel görelilik teorisi ile çürütüldü. Buda insanlarda genel görelilik le yer çekimi arasında bir bağlantı olması gerektiğine itti. Yanlış bilgi verdiysem özür dilerim.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Merhabalar Jor Cormy,

yere düşer çünkü yer çekimi kuvveti vardır.

Yer çekimi kuvveti Dünya'da bulunan ve Dünya'nın etkisi altında olan gök cisimlerini Dünya'nın merkezine doğru çeker.

Fakat, yerde yuvarlanan bir top geri gelmez çünkü bu topun geri gelmesini sağlayacak bir güç yoktur. Bu topun geri gelmesi için bize doğru onu çeken bir kuvvet olmalıdır.

Bu şekilde yukarı atılan bir top yere düşerken, yuvarlanan topun geri gelmesi için etki eden hiçbir kuvvet yoktur.

Ayrıca Fizik bilimine göre dünya da belli bir yükseklikten serbest bırakılan cisim kesinlikle serbest düşme yapar.

serbest düşme modellemesi
serbest düşme modellemesi
notbu.net

İyi çalışmalar dilerim.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçek arayışı, bu dünyadaki en önemli iştir. Ve en tehlikelisi de...”
James Clavell