Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
By xlarge
By xlarge
1,865 UP
Üye
0

Bir Tavuk mu daha gelişmiştir bir Kedi mi, neden?

578 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
900K UP
Öğrenci-Okur

Sorunuz hatalı ikilem ve yüklü soru safsataları içeriyor. Belki belirli özellikler konusunda hangi türün daha başarılı olduğunu cevaplayabiliriz ancak türün tamamını kapsayacak bir gelişmişlik kıyası yapamayız.

Eğer evrimde "gelişmiş" dediğimiz bir yer olsaydı ve "birincilik, ikincilik" benzeri bir "merdiven" işleyişi olsaydı o "birinciliğe" hangisi daha yakınsa ona daha gelişmiş derdik.

Tüm Reklamları Kapat

Ama evrim merdiven şeklinde değil, ağaç şeklinde ilerliyor. Bütün özelliklerin bütün koşullarda mutlak bir başarıyı gösterdiği mutlak bir gelişmişlik noktası yok ki "Kedi daha gelişmiştir." ya da "Tavuk daha gelişmiştir." diyebilelim. Bu iki tür de kendi evrimsel süreçleri içinde atalarından aldıkları genetik miras çerçevesinde farklı çevresel koşullarda ikisini de günümüze getirebilecek bir evrimsel başarı göstermişler. Özellikleri de bunlara göre şekillenmiş.

Dolayısı ile gerçekten iki tür arasında gelişmişlik kıyası yapmanız mümkün değil, sadece belli konularda daha başarılı olmaktan kaynaklı keyfi karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Örneğin nöronları, zihinsel becerileri karşılaştırabilirsiniz, taksonların ne zaman evrimleştiğini karşılaştırabilirsiniz. Bunların hiçbiri diğer türün gelişmiş olmadığını göstermez, sadece farklı evrimsel soy hattında farklı bir biçimde evrimleştiğini gösterir.

4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Ezzy Kazim
Felsefe ve Bilim okuyucusu

A sınıfı mı daha gelişmişdir B sınıfı mı diye sorarsanız, A'dan öyle birini örnek ala bilirsiniz ki, B'deki birinden daha çok zeka başarısı göstermiş olsun, ama aynı şekilde B'de de zeki biri ve bu bireyden daha az zeka gücü belirten A sınıfı birini de örnek ala bilirsiniz. Ama bu asla size "Tüm A'lar gelişmemiş" ve ya "gelişmişdir" demeye, ya da aynısını B'ler hakkında söylemeye hakk vermez. Çünki, elimizde illa bi gelişmişlik seviyyemiz olsa bile, bir türün gelişmişi de vardır gelişmemişi de.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Altar Kibar
Altar Kibar
7K UP
Makina mühendisi, felsefe okuru.

Sorunuzu evrimsel hiyerarşi anlamında sorduğunuzu varsayarsak, kedi elbette tavuktan daha gelişmiş / gelişkin bir hayvandır. Çünkü kedi memeli bir türdür ve bu da evrimsel hiyerarşide daha üst bir noktaya taşır. Ayrıca memeli hayvanlardaki psişik faaliyetin memeli olmayan türlere göre belirgin bir biçimde daha karmaşık ve gelişkin olduğu kolaylıkla gözlemlenebilmektedir.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close