Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Bir şeyin varlığının kanıtlanabilmesi için bilimsel (deney ve gözlem yapılabilir) olması zorunlu mudur?

1
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Kanıtlamak sözcüğü TDK sözlüğe göre ortaya bir kanıt koymak ile ilgilidir. Kanıt ise yine aynı sözlüğe göre; "bir şeyin doğruluğu, gerçekliği konusunda kanaat verici belge, delil, iz, argüman" anlamını taşımaktadır. Öyleyse bir şeyin varlığının kanıtlanabilmesi ontolojik olarak bilimsel bir sürecin sonucudur. Zira zaten kanıtlanabilme olayı kanıt ortaya koymaktır ve kanıt ortaya koymak da bilimsel bir sürecin sonucudur.

Bir şeyin varlığını ortaya koymak ya bilimsel bir süreçle yani kanıtla mümkündür ya da bir inanç meselesidir. Örneğin bir üçüncü şahıs sizin gördüğünüz rüyanın ne olduğu konusunda size ancak inanabilir zira bu rüya kanıt ile ortaya konamaz. Dolayısıyla da bir bilimsel mesele değildir. Burada ki kritik husus şudur; bir şeyin varlığını kanıtlamak, sadece bilimsel bir süreçle mümkündür. Kanıt değil ama örneğin his, inanç gibi hususlar ise bir kişi için şeyin varlığı için yeterli olabilir ama bilimsel açıdan bu konu, alan dışıdır.

Teşekkür (3)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Önceleri, insanların gerçeği bulmalarını engellemek için bir sürü kitabı imha etmeniz gerekiyordu. Bugün ise gerçeği, bir Google aramasının 20. sayfasına yönlendirerek gizlemeniz yeterli oluyor.”
Lenny Pozner
Geri Bildirim Gönder