Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bir mum ışığını uzaklara gittiğimizde neden soluk görürüz fotonlar havada yok mu oluyor?

Sadece mum olmasına gerek yok fener lamba falan da uzaktan baktığımızda soluk gözükür ve yeterince uzağa gittiğimizde kaybolur gözümüzün algılamadığı için olabilir fakat tuttuğum mum ışığı evrende sonsuz yol mu alıyor eğer öylese

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Işığın soluklaşmasının sebebi aydınlanma şiddetinin uzaklık arttıkça azalmasından kaynaklanmaktadır. Aydınlanma şiddeti dediğimiz tanım, birim yüzeye düşen ışık akısı miktarıdır.

Φ= ışık akısı (lümen)

A=yüzey alanı ( )

E = aydınlanma şiddeti (lüx)

Gelelim şimdi küresel bir ışık kaynağı için (yukarıda saydığınız tüm ışık kaynakları küreseldir) akıyı bulmaya:

I= ışık şiddeti (candela)

şimdi küresel bir yüzey alanı alırsak eğer (ışık kürenin merkezinden her yöne yayıldığı için kürenin yüzey alanı olmalı)

olacaktır.

r=yarıçap

eğer ilk denklemde bu ifadeleri yerine yazarsak

denklemi elde edilir. Bu da yarıçap arttıkça yani ışık kaynağından uzaklaştıkça akı azalacağından parlaklığının azalacağını sönükleşeceğini gösterir.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. fizikolog.net optik-aydınlanma
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimle sihir yapabilirsiniz; ancak sihirle bilim yapamazsanız.”
Erica Dunning
Geri Bildirim Gönder