Paylaşım Yap
Sorulara Dön
Ece Müker
Ece Müker
300K UP
Üye
0

Bir meteor evrenin başka bir köşesinden hastalık getirebilir mi?

105 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Koralp Erin
Koralp Erin
210K UP
Astrofizik meraklısı...

Tabi ki.

Panspermia teorisi, tam da senin sorduğuna uygun ve popüler bir teoridir. Henüz bir kanıt bulunamasa da, oldukça tutarlı ve bilimsel bir çalışmadır. Dünyada hayatın nasıl başladığına ışık tutmasına rağmen, hayatın evrende nasıl başladığına dair bir veri sunmaz.

Bir meteordan ziyade bir kuyruklu yıldızın, yaşam taşıma olasılığı daha yüksektir. Donmuş su, mikroorganizmaları uzayın ölümcül ortamından ve zararlı radyasyondan koruyabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Henüz dünya dışı bir yaşam keşfedemediğimiz için bu konuya hep tutarlı varsayımlar ile yaklaşmak zorundayız. Tardigrad gibi canlıların uzayda hayatta kalabileceğini öğrendik, bu demektir ki, bu canlı tek değil. Bunun gibi daha bir çok organizma olabilir.

Diğer yandan, evrenin başka bir köşesinden gelen bir virüsün bize zarar verip vermeyeceğini bilmiyoruz. Sonuçta, biz bu gezegende evrimleştik ve bu gezegene ait virüs ve bakteriler ile etkileşime girebiliyoruz. Başka bir galakside çok ölümcül olan bir virüs, dünyaya geldiğinde bize hiç zarar veremeyebilir. Hatta karbon temelli bile olmayabilir. Dünya da bile, bazı bitki veya hayvan virüslerinin insanlar üzerinde hiç bir etkisi yoktur. Bize bulaşabilecek donanıma sahip değillerdir.

Büyük ihtimalle, dünya dışı bir virüsün bize bir zararı olmayabilir ama bu bir varsayımdan ibarettir. Dünyaya geldikten sonra mutasyona uğrayıp, insanlığın kökünü de kurutabilir. Bu tür hipotetik konuları açıklığa kavuşturabilmek için kesin delil şarttır ve bu delili yakın zamanda bulacağımızı sanmıyorum.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close