Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bir maddeyi asit veya baz yapan özellik nedir? Örnekle açıklayabilir misiniz?

Bize okulda hep hangi maddelerin bazik veya asidik, asit ve bazların özelliklerini öğrettiler. Ancak neden olduğunu öğretmediler.
300 görüntülenme
Bir maddeyi asit veya baz yapan özellik nedir? Örnekle açıklayabilir misiniz?
Bir maddeyi asit veya baz yapan özellik nedir? Örnekle açıklayabilir misiniz?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Eymen Karademir
Bilimsever

Asitler: Asitler pH (power of hydrogen di tam ismi sanırsam) değeri 7nin altında olan maddelerdir, bunlara asit veya asidik diyebiliriz, tatları ekşidir (mesela limon, içinde sitrik asit var) metal yüzeyleri aşındırırlar (mesela hidroklorik asit) ve sulu çözeltilerinde H+ katyonu açığa çıkarırlar, H+ katyonu ne kadar fazla ise asit de o kadar güçlüdür (katyon elektron vermiş yani pozitif yüklü iyonlar, anyon ise elektron almış yani negatif yüklü iyonlar, iyon ise elektron almış veya vermiş atoma denir)

Asitlerin indikatörlere (ayraçlar) etkisi: Turnusol kağıdı asit ile temas sonucu kırmızı, metil oranj kırmızı, fenolftalein ise renksiz olur. Ek olarak lahana suyu var, lahana suyu asitlerle temasta kırmızı olur (kırmızı olmaması asit olmadığı anlamına gelmez, turnusol kağıdını sarı yapıyorsa asittir diyebiliriz, tabi bunların hepsi indikatörün önceden herhangi bir baz ve asit ile temas etmemesi durumunda geçerlidir)

Bazlar: Bazlar pH değeri 7 nin üstünde olan maddelerdir, tatları acıdır, sulu çözeltilerinde OH- anyonu açığa çıkarırlar, OH- anyonu ne kadar fazla ise baz da o kadar güçlüdür

Tüm Reklamları Kapat

Bazların İndikatörlere Etkisi: Turnusol kağıdı baz ile temas sonucu mavi-mor arası, metil oranj sarı, fenolftalein ise pembe olur (asitler için geçerli olanlar bazlarda da geçerli, baz olması için tamamen mavi veya mor olmasına gerek yok turnusol kağıdında pembe de olabilir ve indikatörlerin bu durumda da herhangi bir asit ve baz ile temas etmemesi gerekir)

Umarım yardımcı olabilmişimdir 🙂

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close