Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir maddenin maksimum sıcaklığı?

Bir maddenin ulaşabileceği minimum sıcaklık (mutlak sıfır) varken maksimum sıcaklığı da var mıdır? Bir madde en fazla ne kadar ısınır?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bazı kavramsal ifadeler vardır. Bunlardan en önemlisi hal değişimi süresince birim maddeye verilen ya da maddeden çıkan ısı enerjisi miktarına hal değiştirme ısısı denir. Örneğin, katı maddenin erime anındaki sıcaklığına erime sıcaklığı, erime süresince birim maddeye verilen ısı enerjisine erime ısısı denir. Maddeleri en basit düşünce tarzıyla katı, sıvı ve gaz olmak üzere üçe ayırdığımızda tüm bu hallerdeki maddelerin erime, donma, kaynama, buharlaşma noktaları gibi onların kimliği yani ayırt edici özellikleri vardır.

Örneğin; suyun donma noktası celcius termometresi için 0, kaynama noktası 100 santigrat derecedir. Bunu şu şekilde anlayabilirsiniz; suyun sıvı halde kendini koruyabilmesi için sıcaklığının 0-100 santigrat derece aralığında olması gerekir. Eğer bu derecelerin dışında bir sıcaklık var ise hal değiştiriyor ya da hal değiştirmiş şeklinde yorumlayabiliriz.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Primatlar üzerinde çalıştıkça göreceksiniz ki, kendimizde değerli bulduğumuz her ne varsa -ki buna ahlak da dahildir- primat davranışları ile doğrudan ilişkilidir.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder