Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir insanın bir alandaki tüm bilgi birikimini öğrenmesi mümkünmüdür?

Bir kişinin bilgisayar biliminde ,bilgisayar biliminin ortaya çıktığı tarihten şu ana kadar varolmuş tüm bilgi birikimini öğrenmesi mümkünmüdür?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bilgisayarlar incelenme bakımından ikiye ayrılırlar. Donanım ve yazılım.

Donanımı yapmak yani kasa, güç kaynağı, ana kart, işlemci, ram, ekran kartı, ses kartı, sabit disk, dvd rom vb parçaları yapmak uzmanlık isteyen bir iştir. Biz anca sökmesini, takmasını biliyoruz. Yapmasını ise konusunda üniversitelerde lisans eğitimi almış kişiler yapabilir.

Yazılım ise ana yazılımlar ve ana yazılım üstünde işlem yapabilen yazılımlar olarak ikiye ayırabiliriz. Ana yazılımlara bilgisayarlarda örnek işletim sistemleridir. Eskilerden ms dos, günümüzde ise windows ve linüx gibi.

Windows ve linüx üzerinde ise işlem yapan yazılımlar vardır. Yazı, resim, ses, video işlemleri yapan yazılımlar gibi. Muhasebe yazılımları gibi vb.

İnternet ise ayrı bir dünyadır ve sunucu üzerinde çalışan yazılımlar vardır. Html, php, asp gibi.

Bu yazılımlar ile insanlar e-ticaret siteleri, forum siteleri, arama siteleri, video siteleri, ilan siteleri, oyun siteleri, haber siteleri, anket siteleri vb bir çok site kurulabilir.

Program yazma programları vardır. Bunlarda C, C++, python, delphi, visual basic vb gibi.

Bu yazılımların hepsini öğrenmek uzun bir süre ister. Konusunda eğitim almayı gerektirir. Üniversitelerde bunlarla ilgili bölümler vardır ve okumak gerekir. Bu bölümlerden birini okumadan her ne kadar hepsini öğrenmeye çalışsakta eksik kalacaktır.

Bende bunların hepsinden anlasamda sıfırdan bir php veya asp ile site yazılımı yaz deseler yazamam. Anca daha önce yazılmış bir php veya asp scripti editleyip türkçeleştirebilir bazı bölümlerini değiştirebilir, biraz daha geliştirebilirim. Ama sıfırdan yazamam.

Yani hepsinde uzmanlaşmak zordur. Bir yazılım konusunda uzmanlaşıp diğer yazılım konusuna geçmek gerekir.

140 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Yazılım Yazılım
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geçmişin tehlikesi insanların köleleşmesiydi. Geleceğin tehlikesi ise insanların robotlaşması...”
Erich Fromm