Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bir insanın bir alandaki tüm bilgi birikimini öğrenmesi mümkün müdür?

bir kişinin bilgisayar biliminde ,bilgisayar biliminin ortaya çıktığı tarihten şu ana kadar varolmuş tüm bilgi birikimini öğrenmesi mümkünmüdür?
235 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay
10K UP
Türkiye Uzay

Bilgisayarlar incelenme bakımından ikiye ayrılırlar. Donanım ve yazılım.

Donanımı yapmak yani kasa, güç kaynağı, ana kart, işlemci, ram, ekran kartı, ses kartı, sabit disk, dvd rom vb parçaları yapmak uzmanlık isteyen bir iştir. Biz anca sökmesini, takmasını biliyoruz. Yapmasını ise konusunda üniversitelerde lisans eğitimi almış kişiler yapabilir.

Yazılım ise ana yazılımlar ve ana yazılım üstünde işlem yapabilen yazılımlar olarak ikiye ayırabiliriz. Ana yazılımlara bilgisayarlarda örnek işletim sistemleridir. Eskilerden ms dos, günümüzde ise windows ve linüx gibi.

Tüm Reklamları Kapat

Windows ve linüx üzerinde ise işlem yapan yazılımlar vardır. Yazı, resim, ses, video işlemleri yapan yazılımlar gibi. Muhasebe yazılımları gibi vb.

İnternet ise ayrı bir dünyadır ve sunucu üzerinde çalışan yazılımlar vardır. Html, php, asp gibi.

Bu yazılımlar ile insanlar e-ticaret siteleri, forum siteleri, arama siteleri, video siteleri, ilan siteleri, oyun siteleri, haber siteleri, anket siteleri vb bir çok site kurulabilir.

Program yazma programları vardır. Bunlarda C, C++, python, delphi, visual basic vb gibi.

Tüm Reklamları Kapat

Bu yazılımların hepsini öğrenmek uzun bir süre ister. Konusunda eğitim almayı gerektirir. Üniversitelerde bunlarla ilgili bölümler vardır ve okumak gerekir. Bu bölümlerden birini okumadan her ne kadar hepsini öğrenmeye çalışsakta eksik kalacaktır.

Bende bunların hepsinden anlasamda sıfırdan bir php veya asp ile site yazılımı yaz deseler yazamam. Anca daha önce yazılmış bir php veya asp scripti editleyip türkçeleştirebilir bazı bölümlerini değiştirebilir, biraz daha geliştirebilirim. Ama sıfırdan yazamam.

Yani hepsinde uzmanlaşmak zordur. Bir yazılım konusunda uzmanlaşıp diğer yazılım konusuna geçmek gerekir.

115 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Yazılım. (5 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 5 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close