Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
4
Puan Ver

Bir insanı moleküllerine ayırıp tekrar birleştirebilir miyiz?

Moleküler ayrıştırıcı ile bir insanı ayrıştırıp sonra birleştirme olayı

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet ama bu sonsuza yakın enerji gerektirir.

Entropi ısı ölümü olarak bilinir ve tersinmez bir süreçtir.

Bir cam bardağı kırabilirsiniz fakat tersi biçimde parçalarını tamamen bir araya getirmeniz ve molekül düzenini eski haline sokmanız imkansızdır. Bu sonsuza yakın bir enerji gerektirir. Ya da baradağı yeniden üretirsiniz fakat bu eski bardak olmayacaktır.

Bir insanı da tabii ki moleküllerine ayırabilirsiniz fakat onun konformal yapısını tekrar bir araya getirmek inanılmaz bir bilgi işlem süreci gerektirir. Entropik olarak bu tür süreçleri tamamen eski haline çevirmeniz imkansızdır.

Sadece zamanın tersine işlediği süreçlerde olabilir. Fakat entropi zaman tersine işlese bile yine de artar. Açığa çıkacak enerji ve radyasyon miktarı yapılacak işi tamamlanamaz hale getirir. Bu nedenle zamanı tamamen geriye çevirmek yine imkansızdır.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Wikipedia Entropi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Matematiğin en azından büyük temel prensipleri konusunda kendimi geliştirmediğim için derin pişmanlık duyuyorum; zira bunu yapanların fazladan bir duyusu var gibidir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder