Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Berkay A
Berkay A
3,545 UP
Üye
2

Bir insan rüyasında yıllardır görmediği birinden yaklaşık yarım saat sonra arkadaşlık isteği alması ne ile ilişkilendirilir?

720 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Lu Ca
Lu Ca
52K UP
Konuyla ilgili

Bir insanın yıllardır görmediği birisini rüyasında görüp yarım saat sonra ondan arkadaşlık isteği alması ya da bu tarz olaylar "tesadüf" kavramından başka hiçbir şeyle ilişkilendirilmez. Hepimizin deneyimlediği ve olasılık dahilinde olan ilginç tesadüfleri, ilginçlikleri yüzünden tesadüf olamayacak olaylarmış gibi lanse edip bilimsel hiçbir kanıtı olmayan safsatalarla açıklamak, sıkıcı hayatımızı renklendirmeye çalışmaktan, ilgi çekmeye çalışmaktan ya da insanların saflıklarından faydalanıp para kazanmaya çalışmaktan başka hiçbir şey değil.

Yaşadığınız olayın, elinizdekini, çöpe atmaya çalışırken yanlışlıkla çöpün yanında ağzı açık duran ve ağız genişliği madeni bir para kadar olan şişeye denk getirmekten hiçbir farkı yok. Hadi sizin yaşadığınız çok daha nadir yaşanabilecek bir olay olsun; ne fark eder ki.

Gerçekleşme olasılığı çok çok düşük olan bir olayın gerçekleşmesi, cümlenin kendisinden de anlaşılabileceği gibi, olasılığının çok çok düşük olmasıyla açıklanır. Bir olayın nadirliği o olayın doğaüstü bir olay olduğunu göstermez. Bir gezegende yaşamın oluşması sizin deneyimlediğiniz olaydan çok çok daha nadir gerçekleşen bir olay. O zaman bizim gezegenimiz doğaüstü bir gezegen mi?

Tüm Reklamları Kapat

Bir bilim platformunda ve de özellikle safsataların safsata olduğunu bas bas bağıran bir bilim platformunda, bilimsel hiçbir kanıtı olmayan ya da safsata olduğu söylenen olaylar eğer bir soruya sebep olarak sunulacaksa, bunlar kanıtlarıyla beraber sunulmalı.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Seda Özçetin
Bireysel olarak enerji çalışmlarına ilgi

Merhabaa, bireysel olarak enerji çalışmalarına ilgim var. Zamanda yolculuktan ziyade bu frekansla alakalıdır diye düşünüyorum. Uzun süredir görmediğin birini belki de özlemiş olabilirsin ya da uyandığın zaman bu rüya-yani o kişi- seni çok etkilemiş olabilir ve belki de bastırdığın duygularını tekrar hatırlatmış olabilir. Dolayısıyla ikiniz de aynı frekansa geldiyseniz, enerjiniz buluşmuş olacaktır. Bunu şu an çok moda olan olumlamalara benzetebilirsin. X şeyi istiyorum, diye diye evrenden bunu istiyorsun ve bir süre sonra gelecektir. Sadece her şey için doğru bir zaman var ve biz fark etmesek de bizim için işliyor.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close