Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
-1
Puan Ver

Bir insan doğumunu sağlamak aslında ahlaksızca olamaz mı?

Hiçbirimiz isteyerek bu dünyaya gelmedik. Bizden izin almadan dünyaya getirmek (en azından şu an) ahlaksızlık değil midir? Bir insan doğduğunda özgürlüğünü elinden almış alıyoruz. Bunun sebebi seçim yapmak zorunda kalması. Özgür olmak zorunda bırakıyoruz ama doğmadan önce böyle bir sorunu yoktu.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Sorun mantıksız geldi bana. Doğmadan önce sormaları gerekmez mi gibi bir soru sormak istemişsin. E sen ortada yokken kim sana nasıl ''dünyaya gelmek istiyor musun?'' diye sorabilir bana bunu açıklar mısın ? Sorun yanlış bir soru.

Teşekkür
Paylaş
0

Düşünceni destekleyen bir dünya görüşü olarak antinatalizmi araştırabilirsin. Antinatalist görüşe göre insanların üremesi durdurulmalıdır. Yakın zamanda da kendini antinatalist olarak tanımlayan bir genç ailesine "rızasını almadan kendisini dünyaya getirdikleri için" dava açmaya hazırlanıyordu. Ralph Samuel kendi görüşünü "Kimsenin rızasını almadan başka birisini eğitim, iş, kariyer, aile kurmak gibi baskıların altına sokma hakkı olamaz." şeklinde tanımlıyor. Gandhi ise üreme karşıtlığına yok oluşu durdurma şeklinde bakıyor.

"Yok etmek zorbalıksa, yaratmak da zorbalık demektir. Üremek bu sebeple zorbalık içermektedir. Yok olması kaçınılmaz olanı yaratmak kesinlikle zorbalık içermektedir."

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben öğrencilerime herhangi bir şey öğretmiyorum. Sadece öğrenebilecekleri ortamı sağlıyorum.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder