Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Bir gökdelenin 1. Katındaki kişi için zaman nasıl daha yavaş akar?

Burada anlamadığım birşey var. 50. Kattaki kişi Dünyanın kendi etrafındaki dönüşü sebebiyle 1. Kattaki kişiden daha hızlı hareket eder. Ama aynı zamanda ışık hızına ne kadar çok yaklaşırsak zaman da o kadar yavaşlar. Peki o zaman nasıl oluyor da 50. Kattaki kişi daha hızlı hareket etmesine rağmen zaman onun için daha hızlı akıyor?
573 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yıldızsız Gökyüzü
Bilime,sanata ve felsefeye meraklı biri.

Eğer 1. Kattaki kişiye uygulanan kütleçekimi 50. Kattaki kişiye hızın sağladığı zaman yavaşlamasından daha çok bir zaman yavaşlaması uyguluyorsa o zaman 1.kattaki kişi için zaman daha yavaş akar. Bunun benzerini uzay istasyonunda da görebiliriz. Uzay istasyonundaki astronotlar dünyaya uzaklardır ve bu yüzden daha az bir kütleçekimi hissederler ve bu yüzden onlar için zamanın bizden daha hızlı akması gerekir. Ama uzay istasyonu bizden hızlıdır bu yüzden de zamanın onlara göre bizden daha çok yavaşlaması gerekir. Uzay istasyonunun hızının zamanı yavaşlatması, uzay istasyonunun daha az bir kütleçekimine maruz kalması sebebi ile zamanın bize göre daha hızlı akmasını geçer. Bu yüzden de uzay istasyonundaki astronotlar bizden daha yavaş yaşlanır.[1]

Kaynaklar

 1. bebarbilim. Zaman Nedir?. (1 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2023. Alındığı Yer: bebarbilim | Arşiv Bağlantısı
 2. Kozan Demircan. Evrende Zaman Akışı Yavaşlıyor Mu? » Kozan Demircan. (11 Ocak 2018). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2023. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
 3. Seth Kadish. Time Travel Is Real. Here Are The People And Spacecraft Who Have Done It. (20 Kasım 2014). Alındığı Tarih: 14 Haziran 2023. Alındığı Yer: WIRED | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Kafana takılan neler var?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close