Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Bir eşya/madde ikiye bölündüğünde onu aynı şekilde birleştirdiğimizde neden eskisi gibi birleşmez?

Bir video üzerinde görmüştüm bu olayı bir havuçtan örnek veriyordu. Havucu ikiye böldükten sonra parçaları birleştirdiğimizde neden eskisi gibi bütün hale gelmez. Ne oldu da o iki parça bağımsız hale geldi. (Videoda kuantum ile alakalı olduğu söyleniyordu kuantum ile alakalı ve açıklanmış bir olay ise basitçe açıklarsanız sevinirim)
232 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İsmail Can Dilbilir
Araştırmayı Seven birisiyim. -Makina Mühendisliği Okudum

Fiziksel olarak basitçe açıklamak isterim.

deformasyon malzeme biliminde iki çeşittir.

plastik deformasyon(geri döndürülemez )

Tüm Reklamları Kapat

elastik deformasyon(geri döndürülebilir ve kendiliğinden olur)

Fiziksel olarak bir maddeyi parçalarken . basınç-ve sürtünme. kuvvetlerini kullanıyoruz.

Bu kuvvetler ile madde üzerinde fiziksel plastik deformasyon yapıp ikiye ayırıyoruz.

bıçak vb gibi basınca odaklı malzemeler kullanırsak madde kaybı az ancak kesim bölgesindeki malzemenin fiziksel özellikleri sebebi ile plastik deformasyon oluyor . bu sebeple ne yaparsak yapalım aynı şekilde birleşmiyor.

Tüm Reklamları Kapat

yada testere gibi bir malzemeyi parçalayarak ve ortasından malzeme kaldırmak istediğimiz koşullarda ise aradaki bir miktar malzeme işe yaramayacak bir şekilde aradan kaybolduğu için bir daha aynı bir biçimde birleştirmek mümkün değil.tabi burada da plastik deformasyon oluyor.

senin sorunda ise havuçta bile kopmanın olması için plastik deformasyon olması gerektiğinden ve olduğundan. pllastik deformasyon geri döndürülemez olduğundan. aynı şekilde bir araya gelemez.

kuantum evreni ile makro evreni aynı kanunlar ile incelemek ,bence yanlış olur.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close