Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
İlayda Akçay
İlayda Akçay
1,630 UP
Üye
3

Bir esere sanat eseri demek için hangi özellikleri taşımalıdır?

Yapay zekanın ürettikleri sanat sayılabilir mi?
458 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emre Yuşan
Emre Yuşan
68K UP
Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisiyim.

Sanat eseri, sanatçını hayal gücünün ve emeğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan yapıttır. Sanatçının düşünü, yaratıcılığını, fikirlerini ve mesajını içermektedir. Sanat eseri, sanatçı (süje) ve obje arasındaki ilişkinin tamamıdır, bütünüdür. Plastik sanatlar (resim, heykel, çini vb.), işitsel sanatlar(müzik) ve gösteri sanatları (opera, bale, tiyatro vb.) olmak üzere, sanat üç grupta sınıflandırılmaktadır. Ancak, edebiyat ve mimari de kimi düşünürler veya sanatçılar tarafından sanat kabul edilmekte, kimileri tarafından ise başlı başına bir alan olarak kabul edilmektedir.

Bir eserin Sanat eseri olması için gereken şartlar:[1]

Sanat eseri bir insan yaratısıdır.

Tüm Reklamları Kapat

Sanat eseri özgündür.

Sanat eseri, bir sanatçı tarafından yapılmıştır. Bu noktada sanatçıyı iyi tanımlamak gerekmektedir ve sanatçının şüphesiz en önemli özelliği ‘yaratıcılık’ özelliğidir.

Genel geçer değildir. Sanat eserleri her daim kalıcıdır.

Oran ve simetri, yani ölçülülük sanat eserinin temel özellikleri arasında yer almaktadır.

Tüm Reklamları Kapat

Çoğunlukla bir estetik kaygı taşımaktadır. Sanatçı, eserini icra ederken estetik kaygı ile birlikte yaratım süreci geçirmektedir. Bu da sanatçının eserle ilgili faydacı bir bakış açısına sahip olmadığı -olmaması gerektiği- anlamına gelmektedir.

Sanat eserlerinin tamamı kişisel Hem yaratıcısı tarafından kişisellik içerir hem de sanat deneyimleyicisi bakımından kişiseldir.

Evrensel

Kaynaklar

 1. E. M. Tumbul. Sanat Eseri Nedir? Sanat Eserinin Özellikleri Nelerdir?. (28 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 2 Mart 2023. Alındığı Yer: Sosyologer | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close