Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Bir cismin gölgesi "Bulunduğu boyut - 1" halinde midir?

Örneğin 3 boyutlu bir cismin gölgesi 2 boyutlu ama 2 boyutlu bir cismin gölgesi 1 boyutlu mu? Işık kaynağının yerine göre değişir mi?
221 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Soner Albayrak
Fizik doktoruyum

n-boyutlu bir cismi m-boyutlu bir uzayda düşünelim. Elbette m>n ya da m=n.

Cismin n boyutlu olması demek, m-n boyutta uzunluğunun sıfır olması demek. Örneği n=1 m=3 ise (bildiğimiz uzayda ince bir tel), bu cismin 2 boyutu sıfır uzunlukta (eni ve derinliği sıfır, sadece boyu var). Yine n=2 m=3 ise de (bildiğimiz uzayda ince bir levha), bu cismin bir boyutu sıfır uzunluğunda (eni ve boyu var, derinliği sıfır).

Şimdi bir ışık kaynağı düşünelim, ve bu ışık kaynağından çıkan ışıklar cismimize çarpıp arkasında bir gölge oluştursun. Eğer cismin uzaydaki konumu gereği (oryantasyonu), ışığın geçiş yolundaki boyutu sıfır ise, cismin n boyutlu gölgesi oluşur. Örneğin ışığa dik bir şekilde bir ince telin ya da levhanın gölgeleri de kendileriyle aynı boyuttadır (1 ve 2).

Tüm Reklamları Kapat

Eğer ki cismin oryantasyonu gereği ışığa paralel bir boyutta da sıfır uzunlukta değilse, gölgesi n-1 boyutlu olur: örneğin ışığa paralel tuttuğumuz bir ince telin gölgesi sadece bir nokta olur, levhanın gölgesi de bir tel gibi tek boyutlu gözükür.

Bir başka deyişle, ışık cisim boyunca sıfırdan farklı bir uzunlukta ilerliyorsa biz cismin o boyuttaki bilgisini gölgesinde kaybederiz: bu boyut sıfırsa da gölge cisimle aynı boyutta kalır (bilgi kaybolmaz).

Son olarak şunu da ekleyelim: ışık kaynağı sonsuz uzaklıktaysa gelen ışıklar paraleldir, bu yüzden gölgede bir deformasyon olmaz; fakat ışık kaynağı cisme yakınsa, aralarındaki göreli oryantasyona göre bozulmuş bir gölge görürüz: fakat bu gölgenin boyutunu değiştirmez, o yüzden sorunun cevabı ışık kaynağının konumundan bağımsız.[1]

Kaynaklar

 1. Coxeter. Projective Geometry. Alındığı Tarih: 25 Kasım 2022. Alındığı Yer: Amazon | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close