Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bir cisimi havaya kaldırabilmek için ağırlığı kadar mı yoksa cisimin ağırlığından daha fazla mı ağırlığının tersi yönünde kuvvet uygulanmalıdır?

Eğer sürtünme kuvveti veya hava direnci gibi etkenleri göz ardı edip cisime, ağırlığı kadar kuvvet uygularsak yer çekimsiz ortamdaki gibi mi davranır? Yani ağırlıksız veya kütle çekim kuvvetine maruz kalmamış gibi üzerinde bulunan yüzeye 0 basınç uygular mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evet sıfır basınç uygular. Çok az bir kuvvet farkı ile yukarıya doğru uygularsanız yukarıya doğru yol almaya başlar.

Fnet = F - mg

P = Fnet / S

Eğer F, mg'ye eşitse yüzeye uygulanan basınç sıfır olur. Cisim olduğu yerde kalır. Eğer çok çok az da olsa F > mg olursa cisim havaya doğru yol almaya başlar. Yani cismi istediğiniz kadar havaya kaldırabilmek için ağırlığından biraz fazla bir kuvvet yeterli olacaktır.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. hyperphysics Basınç Nedir ?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ölüm bir mühendislik problemidir.”
Bart Kosko
Geri Bildirim Gönder