Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
The Sılexs
The Sılexs
7K UP
Üye
1

Bir cisim maksimum kaç derece olabilir?

Bir cisimin minumum 0 kelvin oluyorsa en fazla kaç derece ola bilir
656 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Bahsettiğiniz cismin, hangi maddenin cisimleşmiş hali olduğuna bağlı.

Maddelerin ve bileşiklerin erime, kaynama, donma dereceleri vardır ve bu sıcaklık dereceleri her madde için farklıdır.

En basitinden su için düşünürsek +4'te donar ya da erir, 100'de kaynar vs. Demir 1500 derecede erir, 2800 derecede kaynar.

Tüm Reklamları Kapat

Ve konu bununla da bitmiyor. Bir maddenin nerede bulunduğu ile alakalı bu durum. Maddeler, çok yüksek basınç altında plazma halinde olabilirler. Maddeler yıldızların merkezinde milyonlarca derece sıcaklık altında olurlar ama normal şartlarda bu sıcaklıklarda bulunamazlar. Bir okyanusun binlerce metre altında magma yüzeye çıktığında ise o bölgedeki su yüzlerce derece sıcaklığa erişebilir. Buna göre ortam ve bulunulan şartlar da bu konuda etkili.

Özetle... Her maddenin ayrı erime ve kaynama derecesi vardır ve maddeler içinde bulunduğu şartlara göre çok yüksek sıcaklıklara maruz kalabilir.

176 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tesla Nicola(İdol)
Popüler bilim meraklısıyım

Salam ilk olarak bunu belirtmek isterim ki her bir maddenin kâtı sıvı ve gaz hallerinden de öte olmakla maddenin plazma hali en yüksek sıcaklık potansiyeline sahiptir.Aslında bir meddeyi ne kadar ısıta bileceyimizi bilmiyoruz doğru bir maddeye tabi en yüksek derece almak istiyorsak onun plazma haline vere bileceyimiz enerjinin yani ısının bir sınırı yoktur. Mantıksal olarak sa planck temperature dediyimiz sıcaklık 100 milyon kere milyon kere milyon kere milyon kere milyon derece yada 10³² derece kelvindir bu tahmin etdiyimiz en yüksek sıcaklık amma bundan sonra olur olmadığını bilemiyoruz çünkü bırakın bu sıcaklının mevcut olmasını o sıcaklıkda maddenin ne yapacağını bilmiyoruz kuantum evreninden de derine gidiyor çünki düşünün ki yıldızların içindeki milyonlarca sadece bir kaç 10 milyon derece sıcaklıkta protonlar gluonlara parçalanıyor bu derecede ne olacağını ise tam olarak bilmiyoruz amma en yüksek bunu referans alıyoruz aklımızın aldığı en yüksek olması sebebiyle

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close