Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Bir bireyin;babasının ve annesinin, ortak kuzeninin,sülaleden olmayan biriyle birlikteliğinden doğmuş olan kızı/oğlu ile evlenmesinin riski nedir?

Bireyin, anne ve babası kuzen(hala amca çocukları), anne ve babanın ortak bir kuzeni (amca oğlu) var , bu ortak kuzen aileden olmayan biriyle evleniyor ve çocukları (X) oluyor.Bahsedilen Bireyin ve X kişisinin birlikte olması ile ne derece problem ortaya çıkar ? (Biliyorum garip bir soru ama mazur görün lütfen.)
1,327 görüntülenme
Bir bireyin;babasının ve annesinin, ortak kuzeninin,sülaleden olmayan biriyle birlikteliğinden doğmuş olan kızı/oğlu ile evlenmesinin riski nedir?
Bir bireyin;babasının ve annesinin, ortak kuzeninin,sülaleden olmayan biriyle birlikteliğinden doğmuş olan kızı/oğlu ile evlenmesinin riski nedir?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yüşa Eymen Barlın
Öğrenciyim ve bir şeyler düşünüyorum.

Bir risk her zaman vardır. Bu riski oluşturan kalıtsal olarak bulaşan çekinik hastalık genleridir. Bu genler bir bireyde oluştuğunda (ki genelde çekinik olurlar çünkü baskın oldukları durumda zaten ilk evrimleştiği kişiyi öldürebilir ve popilasyonda yayılamaz) o kişinin çocuklarına geçebilir. Onlardan da çocuklarına geçip popilasyon içinde sinsice yayılılrlar.

Bu genler çekinik oldukları için hasta olabilmek için hem annenizden hem de babanızdan bu geni almanız gerekir ve eğer sizin ailenizde bu tarz bir gen varsa bu geni bir akrabanızda bulmak tanımadığınız birinde bulma ihtimalinizden daha büyüktür ancak tanımadığımız insanlarla da soy ağacımız bir noktada kesişmek zorunda. Yani bir gen sizin ailenizde evrimleşmiş olsa bile tanımadığınız birinde de bu gene rastlayabilirsiniz. Yani risk her zaman vardır ama akrabalarınıda bu risk daha büyüktür. Ancak riskin fazla olması kesin kötü bir şey olacağına ya da riskin az olması kesin kötü bir şey olmayacağı anlamına gelmez.

Örneğin benim dedem ve ananem kuzenler. Beş tane çocukları var ama hepsi de sağlıklı ama bu altıncı çocukları olsaydı onun da sağlıklı olacağı anlamına gelmez. Belki beş çocuk boyunca o kadar şanslılardı ki kendilerinde hastalık geni bulunduğu halde çocuklarına geçmedi. Çünkü genler çocuklarımıza tamamen rastgele geçerler.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak her zaman bir risk var ama bu risk (ne kadar uzak olursa olsun) akrabalarınızda daha büyük.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close