Puan Ver
0
Puan Ver

Bir bakıma daire sonsuzluğu temsiz edebilir mi?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
2 Cevap

Bildiğiniz gibi dairenin çevresinin çapa oranı PI sayısını verir.

Bunu Ç = 2 * PI * R formülünden rahatlıkla anlayabiliriz.

PI sayısının açılımı ise sonsuzdur ve 3.142857... şeklinde sonsuza kadar gidebilir. Dolayısı ile çember ile sonsuzluğu hem temsil edebilir hem de doğrudan tanımlayabilirsiniz.

Favorilerime Ekle
0

Evet, çember ile bile temsil edebiliriz. Çember üzerinden rastgele bir nokta seçelim, o noktadan herhangi bir irrasyonel veya "trancendental" sayılardan birini seçip o sayının herhangi bir katı kadar birim nokta çember üzerinde hareket edelim. Bu işlemi sonsuz defa uygulayabilirsiniz ve yinede aynı noktaya 2 kere basmazsınız.

Ama çemberin içi veya daire dediğimiz zaman, burası sınırlı bir alanı kaplar. Bu sınırlı alanda, sonsuz nokta bulunur.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. math.stackexchange
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimi tartışmaya gerek yoktur: Bir şempanzenin gözlerinin içine baktığınızda; düşünen, mantığı olan bir kişiliğin size baktığını görürsünüz.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder