Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ege Yıldırım
Ege Yıldırım
3,555 UP
Üye
4

Bir Atomu Neden Durduramayız?

Belirsizlik ilkesiyle çelişir elbette çünkü bazı özelliklerini kusursuz şekilde ölçebilirdik ama böyle bir ölçüm neden mümkün olamıyor, fiziksel anlamda neden atomları durduramayız?
527 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Chev Chelios
Chev Chelios
70K UP
Bilim ve Ota Adanmış Bir Hayat

Atomları durduramamızın nedeni, atomların hareketli olduğu ve belirsizlik ilkesinin uygulandığı bir ortamda olduğumuzdur. Belirsizlik ilkesi, herhangi bir sistemin belirli bir özelliğinin (örneğin pozisyonu veya momentumu) tam olarak aynı anda ölçülemeyeceğini gösterir. Böylece, atomların pozisyonlarını tam olarak ölçtüğümüzde, momentumlarının belirsiz kalması gerekir. Atomların momentumlarının belirsiz kalması ise, onların durmasına izin vermez, çünkü momentumları hep hareket etmeyi gerektirir.

11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Ali Edis
Okur

Atomlar durdurulamaz çünkü atomlar hareket halindedir ve kuantum mekaniği gereği, bir atomun enerjisi ve hareketi belirlenmiştir. Atomlar, elektronların belirli enerji seviyelerine bağlı olarak protonların etrafında döndüğü bir yapıya sahiptir. Elektronlar, atomun enerjisi belirli bir değere ulaştığında, yüksek enerjili bir seviyeden daha düşük bir seviyeye geçebilir ve bu süreçte enerji verir.

Kuantum mekaniğine göre, elektronlar belirli enerji seviyelerinde döner ve enerjileri değişebilir, ancak tam olarak durdurulamaz. Atomlar, hareket halinde olduklarından ve belirli enerji seviyelerine sahip olduklarından, durdurulamazlar.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca, atomlar birbirleriyle etkileşebilir ve bu etkileşme sonucu, atomlar arasında enerji değişimi meydana gelebilir. Atomların enerjileri değişebilir, ancak tam olarak durdurulamaz. Atomlar, hareket halinde olduklarından ve belirli enerji seviyelerine sahip olduklarından, durdurulamazlar.

Eğer bir atomun enerjisi azaltılmaya çalışılırsa, elektronlar daha düşük enerji seviyelerine geçebilir ve bu süreçte enerji verir. Atomlar, hareket halinde olduklarından ve belirli enerji seviyelerine sahip olduklarından, durdurulamazlar. Atomların hareketini azaltmak veya durdurmak için, atomların enerjilerine kalıcı olarak müdahil olmak gerekir ve bu süreç kuantum mekaniğinin kurallarına aykırıdır.

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close