Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bir atom bombasının dünyadaki tüm oksijeni yakarak bütün canlıları yeryüzünden silebileceğiyle alakalı ortaya atılan iddaların doğruluğu nedir?

Gerçekten de atmosfere atılan bir atom bombası dünyadaki tüm oksijeni yakabilir mi? Böyle bir ihtimal var mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Böyle bir şey söz konusu değildir. Bu tamamen düz mantıktır. "Su dolu bir küvetin içine elektrik kablosu soktuğumuzda küvetin içinde olan herhangi bir canlı da akıma kapılır dolayısıyla okyanusa da elektrik kablosunu sokarsak dünyadaki tüm okyanusun elektrik akımına kapılma ihtimali vardır" demekle aynı şeydir bu.

Bu çalışmaların ilk yürütüldüğü zamanlar bazı pesimistlerin böyle iddiaları olmuş olsa da hiç bir gerçek yönü yoktur.

CERN deneylerinde de dünya kara deliğe dönüşür diyen çokça boş boğaz vardı.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben öğrencilerime herhangi bir şey öğretmiyorum. Sadece öğrenebilecekleri ortamı sağlıyorum.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder