Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bozkurt 14
Üye
0

Bir astronot karadeliğe girerse ne hisseder?

287 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Kayra Kurtuluş
Bu konuya çokça merakım var.

Bir Kara Delik'e canlı olarak girmeniz şuanlık imkansız çünkü daha olay ufkuna bile yaklaşamadan devasa kütle çekim gelgitlerine yakalanırdınız ve ayağınız ile başınız arasındaki milyarlarca kat olan kütleçekim farkı sizin makarna şeklinde uzamanıza sebep olurdu ve maalesef ölürdünüz.

Daha olay ufkuna yaklaşamadan diyorum çünkü zaten Kara Deliklerin olay ufkundan kaçabilecek kadar hızlı bir şey evrende henüz keşfedilmedi.

Ancak Süper Kütleli bir Kara Delik'ten bahsediyorsak işler biraz karmaşık. Süper Kütleli Kara Deliklerin yoğun kuvveti sayesinde başınız ve ayaklarınız arasındaki kütle çekim farkı neredeyse sıfır olurdu ve bir şekilde ölmeden içeri girebilirseniz merkezi noktada zaman dururdu.

Tüm Reklamları Kapat

Ve torunlarınızın asla inanmayacağı, bilim adamlarının henüz varlığından emin olmadığı ve hiçbir teleskobun hatta ışığın kendisinin bile tanık olamayacağı bir macera sizin için başlardı. Belki de başlamazdı çünkü bunu bugün bilemiyoruz.[1]

Kaynaklar

 1. Stephen William Hawking. Zamanın Kısa Tarihi.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
- -
- -
1,478 UP
Geçmişte benzeri konularla fazlaca araştırma yaptım

Bir astronot ışığı bile içine çekebilen karadeliklerden birinin olay ufkuna girerse son kaçınılmaz olur. Bu zamanda karadeliklerin olay ufkundan kaçmak imkansızdır. Sonucunda hızlı ve acısız bir ölüm astronotu bekliyordur.

Bir cisim karadeliğe yaklaştığında spagettileşme denen olaya maruz kalır. Cisim hızlı bir şekilde çizgi şeklini alır ve aynı bir spagetti şeklinde uzar. Cisim yavaşça kırmızı renge döner ve bir süre sonra kızılötesi ışıklar yayacağı için gözden kaybolur. Bu esnada cisim aynı hızda ilerlese de bizler gittikçe yavaşladığını varsayarız. Cisime ve bizlere göre zaman faklı akıyordur. Bunun sebebi karadeliklerin uzay zamanı delmesidir.[1]

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close