Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
10

Bir araştırma için gereken minimum örneklem büyüklüğünü nasıl hesaplarız?

Mesela bir anket yapmak istiyoruz. Diyelim ki anketin bilimsel geçerlilik kriterlerini de karşıladık. Bu anketin ciddiye alınabilmesi için ve yeterince temsili olması için kaç kişide yapmamız gerektiğini nasıl bilebiliriz? Bunun bir hesabı var mı?
653 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Alper Alp
Moleküler Biyoloji ve Genetik Mezunu

Minimum örneklem büyüklüğünü hesaplamak için çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden biri güç analizidir, ki bu da etki büyüklüğü, alfa hata düzeyi (genellikle %5), güç (genellikle %80), ve popülasyon varyansı gibi önceden belirlenmiş parametrelere dayanır. Diğer bir yöntem ise, hedef popülasyonun çeşitliliğini, araştırma tasarımını ve istatistiksel analiz yöntemlerini dikkate alarak konuya özel hesaplamalar yapmaktır.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş

Evet, minimum örneklem büyüklüğünü şu formülü kullanarak hesaplayabilirsiniz:[1]

Tüm Reklamları Kapat

Burada z-skorunu, istenen maksimum hata payını, ise popülasyon oranını (görmek istediğimiz niteliğin popülasyon içinde ne sıklıkla bulunduğunu) temsil etmektedir.

Bir örnek verelim: Diyelim ki ABD'deki bir markette alışveriş yapanların arasındaki vegan oranını %95 güven aralığında (z-tablolarına bakarak bunun olduğunu görebilirsiniz veya kendiniz hesaplayabilirsiniz) ve %5 hata payıyla hesaplamak istiyoruz. Sınırsız bir popülasyondan örneklem aldığımızı varsayalım ve popülasyon içindeki vegan oranını bilmediğimizi varsayalım. Eğer vegan oranını bilmiyorsak, alabiliriz (bu yaygın bir kabuldür). Bu durumda doğru bir sonuca ulaşmak için erişmemiz gereken minimum örneklem büyüklüğü şöyle hesaplanır:

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısıyla %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile doğru sonuca ulaşmak istiyorsanız, anketinize 385 kişiyi katmanız gerekmektedir.

Tabii ki yukarıdaki önemli bir varsayım, sınırsız bir popülasyondan örnek aldığımız yönündeydi; halbuki insan popülasyonlarının sınırsız olmadığını (sınırlı olduğunu) biliyoruz. Dolayısıyla formülümüzü sınırlı popülasyondan alınan örneklemler için modifiye etmemiz gerekebilir:

Burada , popülasyon büyüklüğüdür (mesela ABD nüfusu alınabilir). Önce yukarıdaki formülden 'i hesaplayıp sonra bu formülde yerine yerleştirmeniz gerekiyor.

Bir diğer gevşek varsayım, veganların popülasyonun %50'sini oluşturduğu varsayımıydı. Bunun doğru olmadığı açıktır. Konu hakkında yapılan yaygınlık çalışmalarına bakarak, ABD popülasyonu içinde vegan oranını tespit edebilirsiniz. ABD'de bu oran mesela %6 ise, yerine kullanarak örneklem büyüklüğünüzü daha da isabetli tespit edebilirsiniz.

Kaynaklar

  1. Calculator. Sample Size Calculator. Alındığı Tarih: 15 Kasım 2022. Alındığı Yer: Calculator | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
22
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Brian Cox, Evrim Ağacı'nda: Sonsuz Evren'de Yerimiz Ne?
Brian Cox, Evrim Ağacı'nda: Sonsuz Evren'de Yerimiz Ne?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
İlk Defa Ne Zaman Giysi Giydik?
Utandığınızda Yüzünüz Kızarıyor mu?
Utandığınızda Yüzünüz Kızarıyor mu?
Bu Sıvı Neden Elimde Kaynıyor?
Bu Sıvı Neden Elimde Kaynıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close