Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Emre Evrim
Emre Evrim
43K UP
Üye
1

Bill Gates okul okumadan nasıl bilgisayar üretti?

438 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
186K UP
Düşünür

okul okumadan ne demek? adam akıllı bilgiler sadece okullarda mı öğretiliyor? okul okumayan bir kişi bilgi edinemez mi? okul okumayan bir kişi başarılı olamaz mı? okul illa şart mı? sadece geri kafalı kişiler buna evet cevabını verir. bu dediklerimi yanlış anlama ama senin sorun böyle bir zihniyetle sorulmuş bir soru.

eski zamanlarda evet sadece üniversitelerde teknik bilgi edinilebiliyordu ve universiteler dışında adam akıllı bilgi bulmak çok zordu. ama bu eskilerden çıkarsak günümüzde universitelerin çok ta özel yerler olmadığını görüyoruz. universtelerde öğretilen bilgiler 20-30 yıl öncekilerin bilgileriyle müfredat hazırlanır, universite bittiğinde 4 yıl boyunca öğrenilen bilgilerin%80'i unutulur, o unuttuğu müfredatta da çok fazla bilgi kirliliği vardır ayrıca, pratik bilgi de nerdeyse hiç verilmez.

Tüm Reklamları Kapat

şunu demeye çalışıyorum ki universte okuyacağına 5 yıl sanayide bir mühendisin yanında çalışarak öğrensek daha fazla bilgi edinileceğine inanan birisiyim. Amerika'da universte mezunu olmadan da mühendis olabiliyorsun kendini geliştirmen önemli. kimse sadece ders çalışan ve kağıt üzerinde başarılı olan birini işe almak istemez. Amerika'da olsak şahsen ben universteden bağımsız bir şekilde kendimi geliştirmeyi tercih ederdim, universtemin bana yeterince katkısı olduğunu düşünmüyorum(İTÜ öğrencisiyim)

şimdi okul okumadan da bilgi edinilebileceğini kabul ettiğimize göre bill gates'e gelelim. Bill Gates Harvard universitesini 3. sınıftayken bırakıp yazılım sektörüne girmiştir. 12-13 yaşlarından itibaren yazılımla uğraşmiştir. ilk işi büyük şirketlerin yazılım hatalarını bulmak oldu. sonra kendi şirketini kurup başkalarına yazılım satmaya başladı. çok başarılı ürünler geliştirdi(microsoft buna örnek), imkanı fazlaydı(Amerika'da zengin bir ailenin çocuğuydu), çok çalışkandı, çok akıllıydı ve çok hızlı yükseldi, başarısına başarı kattı. bu şekilde dünyanın en zengin insanı oldu.

181 görüntülenme
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Wagner Eisenfaust
Merhaba, Emre

Öncelikle bakış açımızı daha genişletirsek; Başarıların veya zekanın okul ile bir ilgisi olmadığını görebiliriz çünkü okullar bize bir şeyi zorla öğretmez. Üniversiteler, bilgi edinmek isteyenlerin yeridir ama bu bilgileri ellerinizde yeterince kaynak var ise okula gitmeden yapabilirsiniz, sorunuzun temel cevabı ise şu, Bill Gates zaten Harvard Üniversitesi'ni terk etti. Bu kapasitede bir insan, bilgilerini harmanlayıp ve uygulamaya geçirebilir.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
mehmet hakan öztürk
bilimsever

insanlar , her zaman okul'a ihtiyaç duymak zorunda değil .

çinli bir adam , hiç bir yardım almadan ve hiç maddi durumu olmadan çöp eşyalarla yürüyen , ev hizmeti veren , taşıma gibi işlemler yapan 20'den fazla robot üretti.

Tüm Reklamları Kapat

ingillterede sahilde yaşayan sefil bir adam , hiç bir motor kullanmadan tahtalardan 27 yıl uğraşıp bir heykel yaptı . işin garip yanı heykel rotasız bir şekilde sahilde yürüyor dolaşıyordu ve bu NASA'nın kulağına gitti ve şu an venüs'e gönderilicek olan uzay sondalarında bu projede yer alıyor .

yani okul herşeyin anahtarı değil...

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close