Sorulara Dön
1
Genel ve Kategorisiz

Bill gates okul okumadan nasıl bilgisayar üretti?

3
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

insanlar , her zaman okul'a ihtiyaç duymak zorunda değil .

çinli bir adam , hiç bir yardım almadan ve hiç maddi durumu olmadan çöp eşyalarla yürüyen , ev hizmeti veren , taşıma gibi işlemler yapan 20'den fazla robot üretti.

ingillterede sahilde yaşayan sefil bir adam , hiç bir motor kullanmadan tahtalardan 27 yıl uğraşıp bir heykel yaptı . işin garip yanı heykel rotasız bir şekilde sahilde yürüyor dolaşıyordu ve bu NASA'nın kulağına gitti ve şu an venüs'e gönderilicek olan uzay sondalarında bu projede yer alıyor .

yani okul herşeyin anahtarı değil...

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Öncelikle bakış açımızı daha genişletirsek; Başarıların veya zekanın okul ile bir ilgisi olmadığını görebiliriz çünkü okullar bize bir şeyi zorla öğretmez. Üniversiteler, bilgi edinmek isteyenlerin yeridir ama bu bilgileri ellerinizde yeterince kaynak var ise okula gitmeden yapabilirsiniz, sorunuzun temel cevabı ise şu, Bill Gates zaten Harvard Üniversitesi'ni terk etti. Bu kapasitede bir insan, bilgilerini harmanlayıp ve uygulamaya geçirebilir.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

okul okumadan ne demek? adam akıllı bilgiler sadece okullarda mı öğretiliyor? okul okumayan bir kişi bilgi edinemez mi? okul okumayan bir kişi başarılı olamaz mı? okul illa şart mı? sadece geri kafalı kişiler buna evet cevabını verir. bu dediklerimi yanlış anlama ama senin sorun böyle bir zihniyetle sorulmuş bir soru.

eski zamanlarda evet sadece üniversitelerde teknik bilgi edinilebiliyordu ve universiteler dışında adam akıllı bilgi bulmak çok zordu. ama bu eskilerden çıkarsak günümüzde universitelerin çok ta özel yerler olmadığını görüyoruz. universtelerde öğretilen bilgiler 20-30 yıl öncekilerin bilgileriyle müfredat hazırlanır, universite bittiğinde 4 yıl boyunca öğrenilen bilgilerin%80'i unutulur, o unuttuğu müfredatta da çok fazla bilgi kirliliği vardır ayrıca, pratik bilgi de nerdeyse hiç verilmez.

şunu demeye çalışıyorum ki universte okuyacağına 5 yıl sanayide bir mühendisin yanında çalışarak öğrensek daha fazla bilgi edinileceğine inanan birisiyim. Amerika'da universte mezunu olmadan da mühendis olabiliyorsun kendini geliştirmen önemli. kimse sadece ders çalışan ve kağıt üzerinde başarılı olan birini işe almak istemez. Amerika'da olsak şahsen ben universteden bağımsız bir şekilde kendimi geliştirmeyi tercih ederdim, universtemin bana yeterince katkısı olduğunu düşünmüyorum(İTÜ öğrencisiyim)

şimdi okul okumadan da bilgi edinilebileceğini kabul ettiğimize göre bill gates'e gelelim. Bill Gates Harvard universitesini 3. sınıftayken bırakıp yazılım sektörüne girmiştir. 12-13 yaşlarından itibaren yazılımla uğraşmiştir. ilk işi büyük şirketlerin yazılım hatalarını bulmak oldu. sonra kendi şirketini kurup başkalarına yazılım satmaya başladı. çok başarılı ürünler geliştirdi(microsoft buna örnek), imkanı fazlaydı(Amerika'da zengin bir ailenin çocuğuydu), çok çalışkandı, çok akıllıydı ve çok hızlı yükseldi, başarısına başarı kattı. bu şekilde dünyanın en zengin insanı oldu.

138 görüntülenme
1
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın