Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Bilkent matematik okumayı düşünüyorum. Lise matematiği beklemiyorum evet ama gördüğüm kadarıyla başarılı olabilir miyim sadece sevmek nasıl olur?

Üniversite tercihi
4,136 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Metin Can Aydemir
Matematik Bölümü Öğrencisi

Merhabalar, Bilkent matematik bölümü öğrencisi olarak bu konuda sana yardımcı olmak isterim. Buradaki bölüm kadrosu oldukça iyi öğretim üyelerinden oluşuyor. Şahsen burayı seçtiğim için memnunum.

Matematik bölümünde dersler liseden oldukça farklı işleniyor. Bölümde bir teorem öğrendiğinde onu gerçekten de öğreniyorsun, ispatıyla neden önemli olduğuyla. Matematiğe ilgisi olanlar için bu güzel bir şey fakat matematiğe ilgin zayıfsa bu işkenceye dönebiliyor, o yüzden önce bu konuda emin olmalısın. 1. sınıftaki bazı dersler hocadan dolayı ve lise matematiğinden tamamen farklı olmasından dolayı öğrenciyi biraz soğutabiliyor (soyut matematik ve calculus dersleri görülüyor.) fakat ilk seneden sonraki derslerde (hatta soyut matematik veya calculus ilgini çekiyorsa ilk seneki derslerde) sevdiğin alanı anlayacağını ve ona göre programını oluşturacağını düşünüyorum. Aslında bölüm ile ilgili söylenebilecek çok bir şey yok, daha doğrusu senin önem verdiğin noktaları bilmediğimden aklıma gelen bir iki şeyi söyledim sadece.

Tüm Reklamları Kapat

Bilkent ile ilgili birkaç şey söyleyebilirim. Bilkent kampüs olarak çok iyi bir üniversite. Hazırlık ve 1. sınıf dahilindeki derslerinde sınıfın çok yüksek olasılıkla karma olacağı için bölümün içerisinde tanışamayacağın insanlarla dostluk kurma şansın oluyor (şöyle söyleyelim, benim 1.5 senelik hazırlık hayatımda 1 tane bile matematik okuyan sınıf arkadaşım olmadı, hepsi farklı bölümlerdeydi). Yani ister istemez yaşıtın olan çok fazla insan tanıyorsun. Ders sistemleriyle ilgili de şunu söyleyebilirim ki ingilizceye çok fazla önem veriliyor ve bilmiyorsan bile öğrenmek zorunda kalıyorsun. O yüzden hazırlık ve ENG101,102 dersleri diğer okullara göre daha zor olabiliyor fakat şu inkar edilemez ki ingilizce hocaları görüp görebileceğin en iyi hocalar, öğrenci anlasın diye her şeyi yapıyorlar. Özet olarak Bilkent ünversitesi zor ama güzel bir okul.

Bilkent matematik benim için tam uygun bölüm oldu ama senin yine kendi araştırmanı yapıp karar vermen gerekiyor. Ekstra olarak sormak istediğin bir şey varsa bana ulaşabilirsin, bu platformda yeniyim o yüzden mesajlaşılabiliyor mu bilmiyorum ama profilim üzerinden ulaşabilirsin galiba.

1,628 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Bilkent Matematik Bölümü Ders Programı. (30 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Bilkent Matematik Bölümü Öğretim Üyeleri. (30 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 30 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
9
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Berin Ege Aydınlıoğlu
Matematik Lisans Öğrencisi

Bilkent için yorum yapamam ama matematik bölümü için yorum yapabilirim. Öncelikle, lisede gördüğünüz aritmetiktir, matematiğin bir dalı. Bu gördükleriniz elbette bazı derslerinizde işinize yarayacaktır, bunu dört işlem bilmenizin veya delta formülü bilmenizi sorularda kullanımınız gibi düşünebilirsiniz. Fakat, ders içerikleri bayağı farklı olacak. Fikir edinmek adına üniversitenin sitesinden ders çıktılarından bakıp onlarla ilgili kitapların pdflerini incelemenizi tavsiye ederim. Başarılı olmak bölüme/derse ve öğrencinin çalışma stiline, başarı anlayışına göre değişen bir şey. Onu okumadan görmek biraz zor olur.:)

1,078 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Denklik Bağıntısı Ispatlama. (29 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 29 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
6
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close