Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4
Bilkent matematik okumayı düşünüyorum. Lise matematiği beklemiyorum evet ama gördüğüm kadarıyla başarılı olabilir miyim sadece sevmek nasıl olur?
Üniversite tercihi
1,176 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Metin Can Aydemir
Metin Can Aydemir Matematik Bölümü Öğrencisi

Merhabalar, Bilkent matematik bölümü öğrencisi olarak bu konuda sana yardımcı olmak isterim. Buradaki bölüm kadrosu oldukça iyi öğretim üyelerinden oluşuyor. Şahsen burayı seçtiğim için memnunum.

Matematik bölümünde dersler liseden oldukça farklı işleniyor. Bölümde bir teorem öğrendiğinde onu gerçekten de öğreniyorsun, ispatıyla neden önemli olduğuyla. Matematiğe ilgisi olanlar için bu güzel bir şey fakat matematiğe ilgin zayıfsa bu işkenceye dönebiliyor, o yüzden önce bu konuda emin olmalısın. 1. sınıftaki bazı dersler hocadan dolayı ve lise matematiğinden tamamen farklı olmasından dolayı öğrenciyi biraz soğutabiliyor (soyut matematik ve calculus dersleri görülüyor.) fakat ilk seneden sonraki derslerde (hatta soyut matematik veya calculus ilgini çekiyorsa ilk seneki derslerde) sevdiğin alanı anlayacağını ve ona göre programını oluşturacağını düşünüyorum. Aslında bölüm ile ilgili söylenebilecek çok bir şey yok, daha doğrusu senin önem verdiğin noktaları bilmediğimden aklıma gelen bir iki şeyi söyledim sadece.

Bilkent ile ilgili birkaç şey söyleyebilirim. Bilkent kampüs olarak çok iyi bir üniversite. Hazırlık ve 1. sınıf dahilindeki derslerinde sınıfın çok yüksek olasılıkla karma olacağı için bölümün içerisinde tanışamayacağın insanlarla dostluk kurma şansın oluyor (şöyle söyleyelim, benim 1.5 senelik hazırlık hayatımda 1 tane bile matematik okuyan sınıf arkadaşım olmadı, hepsi farklı bölümlerdeydi). Yani ister istemez yaşıtın olan çok fazla insan tanıyorsun. Ders sistemleriyle ilgili de şunu söyleyebilirim ki ingilizceye çok fazla önem veriliyor ve bilmiyorsan bile öğrenmek zorunda kalıyorsun. O yüzden hazırlık ve ENG101,102 dersleri diğer okullara göre daha zor olabiliyor fakat şu inkar edilemez ki ingilizce hocaları görüp görebileceğin en iyi hocalar, öğrenci anlasın diye her şeyi yapıyorlar. Özet olarak Bilkent ünversitesi zor ama güzel bir okul.

Bu Reklamı Kapat

Bilkent matematik benim için tam uygun bölüm oldu ama senin yine kendi araştırmanı yapıp karar vermen gerekiyor. Ekstra olarak sormak istediğin bir şey varsa bana ulaşabilirsin, bu platformda yeniyim o yüzden mesajlaşılabiliyor mu bilmiyorum ama profilim üzerinden ulaşabilirsin galiba.

1,412 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Bilkent Matematik Bölümü Ders Programı. (30 July 2020). Alındığı Tarih: 30 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Bilkent Matematik Bölümü Öğretim Üyeleri. (30 July 2020). Alındığı Tarih: 30 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
  • Raporla
Cevap
Berin Ege Aydınlıoğlu
Berin Ege Aydınlıoğlu Matematik Lisans Öğrencisi

Bilkent için yorum yapamam ama matematik bölümü için yorum yapabilirim. Öncelikle, lisede gördüğünüz aritmetiktir, matematiğin bir dalı. Bu gördükleriniz elbette bazı derslerinizde işinize yarayacaktır, bunu dört işlem bilmenizin veya delta formülü bilmenizi sorularda kullanımınız gibi düşünebilirsiniz. Fakat, ders içerikleri bayağı farklı olacak. Fikir edinmek adına üniversitenin sitesinden ders çıktılarından bakıp onlarla ilgili kitapların pdflerini incelemenizi tavsiye ederim. Başarılı olmak bölüme/derse ve öğrencinin çalışma stiline, başarı anlayışına göre değişen bir şey. Onu okumadan görmek biraz zor olur.:)

909 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Denklik Bağıntısı Ispatlama. (29 July 2020). Alındığı Tarih: 29 July 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
6
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et