Puan Ver
0
Puan Ver

Bilinemez olana inanan ile, bilinemez olanı reddeden bakış açılarının bir farkı var mıdır?

Kendini inançlı ya da inançsız olarak tanımlayan kişilerin metodolojileri hakkında ne düşünüyorsunuz...

2
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et (1)
2 Cevap

İki türlü yolun da bilinemeyeceği bir gerçektir. O yüzden ismi üstünde ikisi de kişisel inançtır. Ben inançlı insan ile inançsız insan arasında bir fark olduğunu düşünmüyorum. Tabii burada inançlı insandan kastım 7000 yıl önce bir anda yaratıldığımıza inanmak değildir. Bu bilime aykırı ve yanlıştır. Bilimsel gerçekler ile çelişmeyen inanç ile inançsızlık arasında bence bir fark yoktur.

Teşekkür Et
1

Yaratıcıyı göremememiz onun bilinmez olduğuna bir delil değildir. Bilim bu konuda yol göstetici ışıktır. Eğer bilimsel olarak yaratıcının varlığı kanıtlanırsa kendisi artık bilinmez değil demektir. Bilime uymayan dinlerin inandığı Tanrılar da bilinmez değildir. Çünkü o Tanrıların da var olmadığını biliriz. Yani bir bilinmezlik yoktur. Bilinmezlik bilimsel yetersizlik nedeniyle Tanrının var olup olmadığını bilememektir.

Bilinmez olanı reddeden ve bilinmez olanı kabul eden arasında bir fark yoktur. Çünkü her ikisinin düşüncesi de bilimsel kaynaklara dayanmaz.

Teşekkür Et
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan, inanmak isteyen bir hayvan türüdür; inanmak zorundadır. Eğer inancı için sağlam bir kanıt bulamıyorsa, sözde kanıtlarla kendini tatmin edecektir.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder