Sorulara Dön
2
Psikoloji & Psikiyatri

Bilinçaltı temizlik, neuroformat, hipnoz nedir?

Bu ve bunun gibi durumları açıklayabilecek video yaparsanız sevinirim.

1
449 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

14 yaşına kadar dış uyaranlar derin frekansta kaydedilir.

2 yaşına kadar DELTA seviyesinde. En düşük frekansta herşey kaydedilir.

6 yaşına kadar TETA seviyesinde kaydedilir.

14 e kadar BETA dalga boyunda derin kayıt yapılır.

Bu kayıtların değişmesi inanılmaz zordur. Sorun, kendini yetiştirmiş anne babadan gelme garantimizin olmaması. Bu nedenle gelenek kültür vs ile olumsuz kayıtlarla dolu büyüyoruz. İşte hipnoterapi, hipnozla terapi neuoroformat, bilişsel terapi vs vs hepsinin amacı, bilinçaltına ulaşarak olumsuz kodları değiştirmek, silmek vs.

Kişinin bilinç düzeyindeki kararlar, bilinçaltının temel yazılımı kontrolünde verildiği için, kararın ne olduğunu doğrudan etkilemektedir. Kişi, bir konuda yoğun korkuya sahiptir bilinçaltında. Bilinç de bunu yorumlar, bu konuda başarısızım olarak düşünceye aktarır. Kişi o konuyu sevmez, ve başaramayacağını düşünür. Ve öyle de olur. Gündelik konularda sorun oluşturmayabilir, ancak kültür ve geleneksel ya da yaşamı doğrudan etkileyen konularda olumsuz kodlara sahip olmak, sosyal ya da farklı nedenlerle olumsuz etkiler kişiyi.

Hipnoterapide, kişi trans halinde bilinci açık iken terapi yoluyla bilinçaltına ulaşılır, sorun yaşadığı konu açığa çıkarılır sorularla.

Bilişsel terapi, bilinci kullanarak bilinçaltına olumlu yönlendirme yapmak. Bu terapi yöntemini herkes uygulamalı özellikle bizimi gibi kapalı kültürlerde. Telkin yoluyla derin kayıda girmiş kodlara yine telkin yoluyla düzeltme çabasıdır. Kişi sesli olarak sorun yaşadığı konuyu kendisine ayna karşısında anlatır, ne hissettiğini, sonrası için düşüncelerini vs detaylı olarak ifade eder. Uzman yardımıyla da yapılmakta ancak, gidemeyenler kendisi yapabilir. Aynı şeyi kağıda yazma yöntemi de var.

Neuroformat, Barış Muslu nun farklı yöntemleri birleştirdiği kişisel bir yöntem. Ancak özellikle fobilerde çok etkili olduğu biliniyor. Travmatik geçmişleri anlama ve çözmede başarılı biri kendisi. Bu konuda kitapları var.

532 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın