Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Akif Gökçe
Üye
2

Bilinç enerji ise, enerji de yok olmuyorsa, bilincimiz kapanmayacak mı?

Eğer ki bilinç dediğimiz şey enerji ise, ve enerjinin de yok olmadığını göz önüne alırsak bilincimiz kapanmayabilir mi? Çift yarık deneyine göre dalgaya bilinçli bir varlık baktığında maddeleşiyordu. O halde sicimlerin maddeyi var etmesi bilincin eseri değil midir? O halde bilinci biz değil de bilinç bizi var etmiş olmaz mı? Kuantum teorisini baz a
304 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Toprak Mühendisi

Bilinç dediğimiz kavramın enerji olduğunu iddia etmek için elimizde veri yok. Bilincin, maddi bir olgu olduğunu da iddia edemeyiz zaten. Çift yarık deneyinde neler olup bittiğini tam olarak bilemediğimiz için, deneyde yapılan gözlemlerle ilgili hâlâ boşluklar olduğu için bir yargıya varmak doğru olmaz. "Bu böyleyse, bu böyle olmalı" çıkarsamalarınızdan emin değiliz, o nedenle hiç bir şeyi, bunlara dayandıramayız. İnsanın gözlem yaptığında elektronların tavır değiştirmesi, bilinç dediğimiz olgunun enerji olduğu anlamına gelmez. Öyle olsaydı bilinçle başka bir elektronu da hareket ettirebilmemiz gerekirdi çünkü enerji her yerde her zaman aynı şekilde var olur. Çevremizde her an sayısız elektron, foton geziniyor. Bir tanesini bilinçle etkileyebildiğimize dair bir veri var mı? Yok. Bakarak elektrik üretebilmeliyiz mesela bilinç enerjiyse. Çünkü elektrik de elektronlardan oluşan bir enerji.

Ayrıca ifadenizdeki gibi çift yarık deneyinde bir dalga bakılarak maddeleşmiyor. Elektronlar, bazen dalga bazen parçacık gibi davranıyor. Bu maddeleşme değil.

Özetle... Henüz bilmediğimiz, emin olmadığımız durum, deney ve gözlemler üzerine başka teoriler inşa etmek pek sağlam bir yöntem sayılmaz. Hipotez seviyesinde kalmak biraz daha makul görünüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir. Sağlıcakla.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close