Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bilimsel yöntem, bilimin felsefesini bilmediği halde otoriteye başvurma safsatası yapan ile nasıl tartışılabilir?

"evrim sadece teori, tanrı'yı reddedebilmek için olgu diye dayatılıyor, ben bilim insanıyım, ben okulunu okudum bunun sen benden daha iyi mi bileceksin? " diyen yani bilimsel yöntemi ve bilimin felsefesini bilmediği halde otoritesine başvuran kişi ile nasıl tartışılabilir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Şimdiye kadarki tecrübelerime dayanarak yazacağım . İlk olarak bu kişiyi tanımak istiyor gibi onun düşüncesindeymiş gibi başlayıp ona yavaşça anlatabilirsiniz . Örneğin ;

A:Evrim sadece teori , Tanrı'yı reddebilmek için olgu dayatıyorlar , ben bilim insanıyım . Benden daha iyi bileceksin ?

B:Peki bilim insanı olduğunuzu söylediniz . O zaman size bir şey sorabilir miyim ? Neden insanlar Tanrı'yı reddetmek istesinler ? ( Sanki merak ediyormuş gibi sorup , onun düşünme biçimini , bilgisini , karakterini vb. öğrenebilirsiniz .)

-Bu aşamadan sonra o kişi sizce konuşmaya , tartışmaya ve zamanınızı kaybetmeye değecek biriyse ve düşüncelerini başkalarına doğru gibi öğreten bir kişiyse onun düşüncesinş değiştirmek için ondan gibi , onun düşüncesinde gibi devam edebilirsiniz . Her saçmaladığında "Hıhı" , "Evet", "Peki" diyip geçiştirin . Konuşma sırası size geldiğinde onun cevap veremeyeceği sorular sorun . Büyük ihtimalle kendisiyle ve ya savunduğu şeyle çelişen bir şey söyleyecektir . Fakat kendiyle çelişmezse ona ;

B:Peki sizce Evrim teorisi neden dinle çelişiyor , hangi noktada çelişiyor ? (vb. bir soru sorun , bu soru sorma yöntemiyle hem o kişiyi tanıyıp hem de onun yanlış bilgilerini anlayabilirsiniz .)

A:İlk insan Adem babamızdır , hem insan gibi düşünen zeki bir varlığın maymundan gelmesi imkansız . Maymundan geldiysek şimdiki maymunlar neden insan olmuyor ? Sen bir farenin kuyruğunu kessen o farenin yavruları kuyruklu olur . Evrim saçma . (vb. şeyler söylerse ilk olarak Kur'an'da Adem'in ilk insan olduğunun nerede yazdığını , maymun meselesini , modifikasyon ve mutasyonu anlatabilirsiniz . Hatta benim de denediğim bir yöntem var , Evrime dinden dolayı korkarak yaklaşan kişilere (çelişse veya çelişmese bile ) " Evrim dinle çelişmez , hatta Habil ve Kabil kıssasına bak , Kabil daha zeki olan modern insanı , Habil de daha iyi avlanan eski insan türlerini temsil ediyor . Kabil'in Habil'i öldürmesi de modern insanın diğer türlerden insanları öldürdüğü teorisini destekliyor. Hatta bilimde buna 'Yerine Geçme Teorisi' deniliyor . Bak inandığın din bile bunu destekliyor. " diyorum ve bu onları düşünmeye ve araştırmaya daha çok itiyor . Bu dediklerim doğru , eksik veya yanlış da olsa karşımdaki kişi kendi dininde böyle bir şeyin olduğunu ve dininin bilimle çelişmediğini düşünerek genellikle biraz daha rahatlıyor .

-Böyle tartışmalarda saldırgan bir tutum sergilemek yerine onunla aynı düşünüyor gibi konuşabilirsiniz . Bunlar benim kendi kullandığım yöntemler . Umarım yardımcı olabilmişimdir .

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Telaşı, harekete geçmekten daha hızlı yok eden hiçbir şey yoktur.”
Walter Anderson