Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ufuk Derin
Üye
2

Bilimsel yöntem, bilimin felsefesini bilmediği halde otoriteye başvurma safsatası yapan ile nasıl tartışılabilir?

"Evrim sadece teori, Tanrı'yı reddedebilmek için olgu diye dayatılıyor, ben bilim insanıyım, ben okulunu okudum bunun sen benden daha iyi mi bileceksin?" diyen yani bilimsel yöntemi ve bilimin felsefesini bilmediği halde otoritesine başvuran kişi ile nasıl tartışılabilir?
234 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya
96K UP
Bir Evrim Ağacı Üyesi

Şimdiye kadarki tecrübelerime dayanarak yazacağım . İlk olarak bu kişiyi tanımak istiyor gibi onun düşüncesindeymiş gibi başlayıp ona yavaşça anlatabilirsiniz . Örneğin ;

A:Evrim sadece teori , Tanrı'yı reddebilmek için olgu dayatıyorlar , ben bilim insanıyım . Benden daha iyi bileceksin ?

B:Peki bilim insanı olduğunuzu söylediniz . O zaman size bir şey sorabilir miyim ? Neden insanlar Tanrı'yı reddetmek istesinler ? ( Sanki merak ediyormuş gibi sorup , onun düşünme biçimini , bilgisini , karakterini vb. öğrenebilirsiniz .)

Tüm Reklamları Kapat

-Bu aşamadan sonra o kişi sizce konuşmaya , tartışmaya ve zamanınızı kaybetmeye değecek biriyse ve düşüncelerini başkalarına doğru gibi öğreten bir kişiyse onun düşüncesinş değiştirmek için ondan gibi , onun düşüncesinde gibi devam edebilirsiniz . Her saçmaladığında "Hıhı" , "Evet", "Peki" diyip geçiştirin . Konuşma sırası size geldiğinde onun cevap veremeyeceği sorular sorun . Büyük ihtimalle kendisiyle ve ya savunduğu şeyle çelişen bir şey söyleyecektir . Fakat kendiyle çelişmezse ona ;

B:Peki sizce Evrim teorisi neden dinle çelişiyor , hangi noktada çelişiyor ? (vb. bir soru sorun , bu soru sorma yöntemiyle hem o kişiyi tanıyıp hem de onun yanlış bilgilerini anlayabilirsiniz .)

A:İlk insan Adem babamızdır , hem insan gibi düşünen zeki bir varlığın maymundan gelmesi imkansız . Maymundan geldiysek şimdiki maymunlar neden insan olmuyor ? Sen bir farenin kuyruğunu kessen o farenin yavruları kuyruklu olur . Evrim saçma . (vb. şeyler söylerse ilk olarak Kur'an'da Adem'in ilk insan olduğunun nerede yazdığını , maymun meselesini , modifikasyon ve mutasyonu anlatabilirsiniz . Hatta benim de denediğim bir yöntem var , Evrime dinden dolayı korkarak yaklaşan kişilere (çelişse veya çelişmese bile ) " Evrim dinle çelişmez , hatta Habil ve Kabil kıssasına bak , Kabil daha zeki olan modern insanı , Habil de daha iyi avlanan eski insan türlerini temsil ediyor . Kabil'in Habil'i öldürmesi de modern insanın diğer türlerden insanları öldürdüğü teorisini destekliyor. Hatta bilimde buna 'Yerine Geçme Teorisi' deniliyor . Bak inandığın din bile bunu destekliyor. " diyorum ve bu onları düşünmeye ve araştırmaya daha çok itiyor . Bu dediklerim doğru , eksik veya yanlış da olsa karşımdaki kişi kendi dininde böyle bir şeyin olduğunu ve dininin bilimle çelişmediğini düşünerek genellikle biraz daha rahatlıyor .

-Böyle tartışmalarda saldırgan bir tutum sergilemek yerine onunla aynı düşünüyor gibi konuşabilirsiniz . Bunlar benim kendi kullandığım yöntemler . Umarım yardımcı olabilmişimdir .

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close