Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim .
Anonim .
6K UP
Üye
0

Bilimsel bilginin güncellenebilir olması yanlış anlaşılmıyor mu?

Bilimi eleştirmek için önceden şunu söylüyordu yanlış çıktı şimdiki bilgiler de yanlış çıkabilir diyorlar bir kısmı doğru ama mesela evrimin gerçekleştiği bilgisi yanlışlanabilir bir bilgi mi ? Yanlışlanabilecek kısım bunun nasıl olduğu kısmı değil mi? Kaç yıl geçerse geçsin canlıların evrimleştiği her zaman doğru bir bilgi olmayacak mı?
247 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yusuf 266
Yusuf 266
34K UP
Araştıran Birisi

Evrimde elbette yanlışlanabilir ama bazı şartları var. Mesela şu ana kadar çıkarılan tüm fosiller evrimi destekliyor bunların yanlışlanması lazım ya bu fosillerin hepsinin yapay olduğu yada bu fosillerin başka sebeplerden oluştuğunun ortaya çıkarılması gerekiyor. Şu ana kadar yapılmış ve evrimi destekleyen bir çok labaratuvar deneyi ve bilgisayar simülasyonları var bunların hepsinin hatalı olduğunun ortaya çıkarılması lazım. Ve dahası şu ana kadar evrim hakkında yazılmış tüm akademik makaleleri çürütmeniz gerekiyor. Eğer bunların hepsini yaparsanız evrimi çürütmüş olursunuz. Ancak bu pek mümkün gözükmüyor. Evrimi değilde evrimin nasıl yaşandığını açıklayan evrim teorisini çürütmek daha kolay gözüküyor ancak o da oldukça zor yine aynı şekilde evrim teorisini destekleyen bütün delilleri çürütmelisiniz. Bilimde bir şeyin çürütülmesi onun tamamen yanlış olduğu anlamına gelmez mesela Newton yer çekimi için bir açıklama geliştirdi sonrasında bu açıklaması Eisntein tarafından yanlış olduğu ortaya çıkarıldı ancak Newton un açıklamasını çöpe atmadık hala kullanıyoruz. Çünkü tamamen yanlış değildi bazı durumlarda oldukça güzel sonuçlar veriyor. Sadece bazı durumları açıklamakta zorluk çekiyor. Bilim kendi yanlışlarını reddetmediği için güvenilirdir. İnsanlar bir şeylere inanırken kesin olması onlara güven verir ancak asıl doğru olan şeyler hatalarını kabul edip yeni açıklamayı kabul eden şeylerdir. Bilimde böyle işler.

112 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close