Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Bilime göre nuh tufanı gerçekten oldu mu? Jeoloji ne diyor?

2
Anonim 1
589 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bu olay 'Tufan' olarak geçse de kutsal kitaplardan dolayı daha çok 'Nuh Tufanı' olarak biliriz.

Tufan olayı sadece dini değil aynı zamanda birçok medeniyetin hafızasında yer etmiş ve bu sayede bu olayın kimi milletlerce efsanrleşmesi sonucu günümüze kadar gelmiştir. Tufan olayının bir çok medeniyette bahsedilmesi ve birbirine yakın anlatımlar olması dikkat çekmiştir. Bu olay Çin, Kızılderili, Yunan,Hint, Sümer, Babil ve Hitit kaynaklarında geçmektedir.

Tufan olayı özellikle Arkeoloji,Coğrafya, Jeoloji Tarih ve Teoloji disiplinlerinin ilgi alanlarına girdiği için burada sadece jeoloji ile ilgili kısmına yanıt vereceğim. Jeolojik zaman içerisinde çeşitli buzul ve buzullararası dönem yaşanmıştır. Bilinen en son buzul dönemi würn günümüzden yaklaşık 10.000 yıl önce sona ermiştir. Artık interglasyal dediğimiz buzullarası dönemde, dünya genelinde ciddi su seviyesi değişimleri yaşanmıştır. Eğer ki günümüzde, Antarktika ve Grönland'daki buzların tamamı erirse su seviyesinin 60 metre yükseleceği düşünülmektedir. Bu sebeple jeologlar, eğer yakın zamanda böyle bir durum olduysa bu kanıtlanılabilir diyerek çeşitli araştırmalar yapmışlardır.

Jeologlar bu durumu sadece kendi disiplinleri üzerinden incelediği için şu soruyu sormuşlardır: Son 10.000 yıl içerisinde dünyada su seviyesi yükselmiş olabilir mi? Yapılan araştırmalar sonucu günümüzden yaklaşık 8.000 sene önce Karadeniz'de su seviyesinin Jeolojik zamana göre kıyasladığımızda kısa bir süre içerisinde (100-200 sene) yaklaşık 150 metre yükselmesi gerçekleşmiştir. Son buzul çağı olan würn döneminde Karadeniz ile Hazar Denizi birleşikti. Karadeniz'i besleyen çok fazla akarsuda mevcuttu. Günümüzde de Karadeniz, tatlı suların bolca aktığı bir denizdir. Buzul sonrası Dünyanın ısınmasıyla eriyen buzullar, Hazar Denizinin taşmasına sebep olduğu gibi oradan da Karadeniz'e gelip su seviyesini yükselttiler. Yukarıda anlatılanlar "Karadeniz Sel Hipotezi" sonucu ortaya konan görüşler olmasına karşılık bu konuda hala tartışmaların devam ettiğini belirtmek isterim.

Jeologlar tarafından tespit edilen bu olay, insanlığın hafızasında ve birçok medeniyette neden bahsedildiği ile ilgili önemli tespitlerdir. Ancak bu konuda hala çalışmalar devam etmektedir. Disiplinlerarası yöntemlerle olaylar incelenip, doğa bilimlerinin ve arkeologların daha fazla kanıt bulmasıyla olaylar daha da netleşecektir.

İnsanlık için çok önemli olan ve bulgular netleşince daha iyi anlayabileceğimiz bu olaya, bilim insanları bilimin doğası gereği tarafsız yaklaşıp araştırmalarını sürdürmekte: Önemli dergilerde bu konu ile ilgili tartışmalarda devam etmektedir.

Jeologlar ;Tufanı, dünyanın her yerinde değil, ancak belli bir bölgesinde meydana geldiği kanısındadır. Ben bu yazımda sadece jeoloji açısından kısa olarak bahsettiğimi ve bu konu ile ilgili tartışmalarda olduğunu tekrar hatırlatmak isterim.

494 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Nuh Tufanı'nın bilimsel olarak bir geçerliliği yoktur.Nuhun gemisinin bulunduğu iddiaları tamamen asılsızdır.Eğer Nuh Tufan'ı gerçek olup heryeri su basmış olsaydı bu yokoluşuda diğer 5 yokoluşu bildiğimiz gibi bilebilirdik.Nuh Tufan'ı  bize canlıların  Ağrı Dağından tüm dünyaya yayıldığını iddia eder eğer böyle olsaydı dağdan uzaklaştıkça canlı türlerinin azalması gerekmezmiydi.Canlıların coğrafi dağılımına baktığımızda belli canlı türleri sadece tek bir bölgede yaşar mesela keseli memeliler çoğunluğu avustralyada yaşamaktadır  neden bu canlılar avustralyaya ağrı dağından öbek öbek göç ermiştir ettiyseler neden arkalarında bir iz(iskelet parçaları vs.)bırakmamıştır.Örnekler çoğaltılabilir.Tüm bunlar Nuh Tufanı'nın bir efsaneden ibaret olduğunu kanıtlamıştır.
326 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlık, doğru teknolojileri tamamen yanlış amaçlar uğruna edinmektedir.”
Buckminster Fuller