Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bilimde neden diye sormak önemli midir?

Bir olayı anlatılırken neden öyle olduğununun üstünde durulduğuna rastlamadım çok basit sorularla bile çürütebilirmişim gibi geliyor bazen bilim bu mu şimdi diyorum 14 yaşımdayım belki size saçma gelebilir anlatmaya çalıştığım şey ama ne demek istediğimi anlayan varsa bileğine kuvvet :)

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bilimde "neden,niye,nasıl" gibi soruları sormak hayati önem taşır çünkü bilim kendi dahil her şeyi korkusuzca sorguya çekerek bu günlere gelmiştir. Bazı kaynaklarda, anlatılan konuların herkesin anlayacağı şekle indirgenmesi aklınızda bu tarz şüphelere yer verebilir.Size basit gibi görünen konuları araştırdığınızda aslında oldukça tutarlı kanıtları olduğunu göreceksiniz.Gördüğünüz veya duyduğunuz her şeyin sebebini ve işleyişini sorgulayın bilgi doğruysa zaten kanıtlar önünüze serilecektir. Bunun yerine kaçamak cevaplar alıyorsanız ya karşınızda konuya tam hakim olmayan bir insan ya da bir yalancı var demektir.Doğru ve tutarlı bilgiye sorarak ulaşılır,yeter ki siz korkusuzca sorgulayın.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrim, Dünya'daki yaşamın en erken başlangıçlarından günümüze kadarki çeşitliliğini mümkün kılan değişim sürecidir. Evrim, biyolojinin temel prensibidir.”
Jane B. Reece (Campbell Biology)
Geri Bildirim Gönder