Puan Ver
1
Puan Ver

Bilimde disiplinler arası bakış açısına gidiliyor hızla. Peki inanç anlamında insanlığın bütünsel kapsayıcı bir yola girme ihtimali olabilir mi?

Din anlamında olmasa bile, kapsayıcı bir bakış açısıyla varoluşu yorumlamak mümkün olabilir mi.

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
1 Cevap

bence şöyle ki doğru bilgiye, dolaylı yoldan şüpheci sorulara erişim arttığı sürece ki teknoloji çağının bir gerekliliği olarak bu her zaman artış göstericek şekilde ilerlemeli ve her saniye erişim artıyor. insanlar bilimsel bakış açısı üzerinden yorum yapmaya araştırmaya yönelmeye başlıyacaklar ve zaten başlamışta bulunduk şu son 20-30 yıldır. bilimsel bakış açısı şu anlık için varoluşumuz -evrenin varoluşu- adına koca bir belirsizlik verse de ve insanlar zamanla buna maruz kaldıkları için bunu kabul edecekler -aynı zamanda belirsizliğin de kabul edilebilir bir argüman olduğunu anlayacaklar- ve kapsayıcı genel düşünce bu olacak gibi. özellikle 2010 sonrası nesil bence bu tarz düşünceleri içlerinde çok fazla barındıracaklar. açık bir şekilde bilim kendisini yeni nesillerin gerçek inancı olmaya hazırlıyor bence. tam olarak tüm dünyanın ortak bi paydada buluşması için belki nesiller geçmesi lazım fakat o ayrı bir mesele. modern toplumların ortak paydaya geçmesi çok zor değil zamanla biriken çok fazla düşünce var ve kendilerini göstericekler. öyle işte. varoluşun kapsayıcı yorumu belirsizlik fakat anlamaya çalışıyoruz gibi bir şey.

Teşekkür
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir çiçeğin ardındaki bilimi bilmek ona sadece heyecan ve gizem katar. İnsanlar bunun ondan bir şey çaldığına nasıl inanır, anlamıyorum.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder