Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zeynep Bayrak
Zeynep Bayrak
4,404 UP
Üye
0

Bilim insanları etiğe uygun olmayan sebepler dolayısıyla keşfettikleri şeyleri halka duyurmayabilirler mi?

Kısacası bilim mi önce gelir yoksa etik mi? İkisinin eşit olma şansı var mı?
369 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
270K UP
Düşünür

keşfedilen bir şey etiğe aykırı olma ihtimali yoktur. onu etiğe aykırı yapan şey kullanılma biçimidir. mesela Alfred Nobel, şu ünlü Nobel Ödülleri'ni başlatan kişi dinamiti ve patlayıcıları bulmuştur. ama bunu insanlar savaşlarda kullansın diye yapmamıştır. maden yataklarını daha kolay çıkartabilmek için icat etmiştir. ama gel gör ki insanlar bunu savaşlarda kullanmışlardır. şimdi bu buluşu gizlemiş olsaydı maden yataklarından daha verimsiz işlenecekti gizlemediği için kötü amaçlarla da kullanıldı.

Leonardo da Vinci icatlarını insanlar savaşta kullanmasınlar diye duyurmuyordu. bu bilgi yanlış olabilir aklımda böyle kaldı tam emin değilim. bulduğu şeyi duyurmadıktan sonra kimsenin ruhu duymaz o icattan.

bence etik önce gelir. şahsen insan öldürmek için bilimi kullanmayı ahlakım kabul etmiyor. geleceğin mühendisi olarak asla savunma sanayisinde çalışmam mesela. bence savaşta adam öldürmek masum bir insanı öldürmek eşdeğer derecede kötü bir davranıştır. bu yüzden bilimi savaşlar yada insan öldürmek için kullanılmasına karşıyım. ama tarihin her yerinde olduğu gibi her zaman bilimi kötü amaçlarla kullanan insanlar olmuştur, hep olacaktır da.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Derya Türkcan
Derya Türkcan
1,226 UP
Toplumun ahlaki yargıları bazen bağnazlık seviyesinde.

Öncelikle kişilerin kendi ahlaki yargıları her zaman üstündür. Ama toplum içerisinde güncellenen ve ekonomik kaygılarla stres yaratan her türlü eylem , bu yüzyılın icadı ya da keşfi de olsa , gizli kalmalıdir. Toplumun yararına sunulacak alternatif yollar bulunmalıdır.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close