Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Denizali Doğan
Üye
2

Bilim insanları bir şekilde "Egzotik Madde" yapabilir mi? Bununla alakalı bir çalışma var mı?

275 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Enes Demir
Enes Demir
47K UP
Araştırmacı

İnsanlığın uzaydaki ilk ve tek yerleşkesi olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görevli astronotlar, egzotik bir madde oluşturmayı başardı. Fizik anlayışımızı temel düzeyde değiştirebilme potansiyeline sahip olan deneyde, maddeyi Dünya'da mümkün olmayan bir şekilde üretmek ve incelemek için uzayın mikro yerçekimi kullanıldı.

Dünya’dan 408 kilometre uzaklıkta bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) astronotlar, uzayın mikro yerçekimini kullanarak, bir egzotik madde türü oluşturmayı başardılar. Astronotlar, çalışma sonucunda elde edilen egzotik maddenin, Bose-Einstein Yoğunlaşması’nı sağladığını dile getirdiler.

Tüm Reklamları Kapat

İlk olarak Satyendra Nath Bose ve Albert Einstein tarafından 1924-1925 yıllarında keşfedilen Bose-Einstein Yoğunlaşması, parçacıkları bozonlardan oluşan maddelerin en alt enerji seviyesinde yoğunlaştığı, kuantum etkilerinin gözlenebildiği bir halidir. Bozonik atomlar için, seyreltilmiş gaz halinde lazer soğutması aracılığıyla mutlak sıfır sıcaklığına doğru inilerek bu hale geçiş yani yoğunlaşma sağlanabilir.

Bose-Einstein Yoğunlaşması, Nath Bose ve Albert Einstein tarafından 1924-1925 yıllarında keşfedilmişti

Tüm Reklamları Kapat

Aşırı sıcaklıklarda maddeler, garip davranmaya başlar ve atomlar, kuantum özellikleri gösteren tek bir varlık haline gelir. Bose-Einstein Yoğunlaşması’nı kuantum mekaniği hakkında derinlemesine bilgi edinmek için kullanmaya çalışan bilim insanları, Dünya’daki yerçekimi nedeniyle arzu ettikleri araştırmaları yapamıyorlardı.

Bu nedenle araştırmacılar, ‘Soğuk Atom Laboratuvarı’ olarak bilinen ekipmanı ISS’ye gönderdi. Bu, uzay istasyonundaki astronotların mikro yerçekimi ortamında Bose-Einstein yoğunlaşmasına erişmelerine ve uzay koşullarının Dünya ile karşılaştırıldığında maddedeki değişimi ölçmelerine imkan verdi.

Astronotlar, uzayın mikro yerçekimini kullanarak Bose-Einstein Yoğunlaşması sağlayan egzotik bir madde oluşturmayı başardı.

Örneğin; astronotlar, atomların çok daha uzun süre havada durduğunu buldular. Bu da araştırmacıların, Bose-Einstein yoğuşmalarını çok daha hassas bir şekilde gözlemlemelerine izin veriyor. Ortam soğudukça, egzotik kuantum etkilerinin daha belirgin hale geldiğini belirten araştırmacılar, fiziğin en temel gizemlerinden bazılarına ışık tutabilmeyi umuyor. Çalışmanın bulguları dünyaca ünlü bilim dergisi Nature’da yayınladı.

[1]

Kaynaklar

 1. B. Baylançiçek. Iss'deki Astronotlar, Egzotik Madde Oluşturdular. (11 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 14 Kasım 2022. Alındığı Yer: Webtekno | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close