Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Bilim dinden bağımsız bir kurumken zaman gibi çok temel bir konunun içinde İsa ne arıyor? Neden zaman ve milat algımız İsa üstüne kurulu?

Biliyoruz ki bilimin gelişmesi Tanrının gücünü kısıtlamakla oldu. Basit bir matematik işleminin sonucunu değiştiremeyen Tanrı bilimin dışına itildi ve bu sayede birçok gelişmeler ve ilerlemeler yaşandı. Peki bilim dinden bağımsız bir kurum olmasına rağmen niçin zaman gibi bilimin temeli sayılabilecek bir konunun miladında İsa var?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kadir Mısırpüskülü
Sosyoloji Öğrencisi

Aslında bilimde esas olan koordinat vermektir. Yani bir eylemi yada maddeyi tamamlarken onu tam olarak belirlemek için bir tür (x,y,z,t) koordinatı verir. Bilimin zamandan anlayışı budur. Bilim için isa kullanılmış, musa kullanılmış yada şu kullanılmış önemli değildir. Birisi makalesine İsadan sonra 1453 yılında İstanbul fethedildi yerine A galaksisindeki B isimli süpernova patlamasınının hemen ardından İstanbul fethedildi yazsa bu yanlışlanamaz. İsanın kullanılmasının sebebi ise daha çok toplumsal bir sorudur yani Batı devletlerinin sömürgeleşmesi sonucu kültürünün dünyada en yaygın kültür olması, dünyada en çok kullanılan dilin ingilizce olması ve en önemlisi de bilimin lokomotifinin bu ABD olması yatmaktadır.İngiltereye üstünde güneş batmayan imparatorluk dendiğini hatırlayalım ya da örneğin dünyanın en saygın bilim dergileri Batı kaynaklıdır. Tabi artık biraz biraz çok kutuplu dünyaya doğru gitsek de halen bu konuda Batı kültürü baskındır. Batının kullanmasından dolayı da genel kanı bu şekildedir ama siz makalenizde bir zamanı betimlerken bir süpernova patlamasını sıfır kabul ederseniz kimse de buna karşı çıkamaz. Bilim için önemli olan herkes için her zamanda ve her mekanda aynı zamanı niteliyor olmasıdır.

İşin özü sorunuzun cevabı kültüreldir ve kişisel görüşüm bende arındırılmasının büyük bir yarar sağlamasa da sembolik olarak gerektiğini düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close