Puan Ver
1
Puan Ver

Bilginin korunumu kanunu kısaca nedir ve hangi fiziksel kanunlara dayalıdır?

Hologram evren ve bilginin korunumu yazısında bilginin korunumunun bir fiziksel kanun olduğu ve hologram evren teorisi ile susskind tarafından ortaya atılan karadelik modelinin temelinde olduğu anlaşılıyor. Bu konu ve fiziki temelleri hakkında kısa bir bilgilendirme alabilir miyiz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Bilginin korunumu yasası kısaca evrende var olan bir bilginin (bunlar atomlar, elektronlar, fotonlar, dalgalar vb. şeklinde olabilir) evrende asla kaybolmayacağını sadece form değiştirebileceğini söyler.

Örneğin bir resmi yaktığında resmin taşıdığı bilginin yok olduğunu düşünebilirsin. Fakat resmin tüm atomlarını bir araya getirip doğru konumda dizersen o bilgiye tekrar ulaşabilirsin. Yani bilgi yok olmamıştır, sadece okuması zorlaşmıştır. 

Fakat doğada bundan çok daha karmaşık örnekler var. Buna karadelikleri örnek verebiliriz. Hawking uzun yıllar boyunca karadeliklerde bilginin korunumu yasasının işlemediğini savunmuştur. Hatta Susskind'le bu konuda iddiaya bile girdikleri de olmuştu. Spoiler uyarısı, bu iddiayı Susskind kazanmıştır :) . Karadeliklerde de bilginin korunduğunu Susskind öne sürer ve bir çok farklı kuramla bu açıklanabilir. Bilginin enerjiye dönüştüğü ve bunun bir kısmı hawking radyasyonuna bir kısmı ise karadeliğin hacmine gider. Veya bilginin bir bir kısmının olay ufkunda kaldığı da öne sürülmüştür. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki olasılık vardır: Sonuç hipotezinizi doğrularsa, bir ölçüm yapmışsınızdır. Yanlışlarsa, bir keşif yapmışsınızdır.”
Enrico Fermi
Geri Bildirim Gönder