Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Oğuz Uçar
Oğuz Uçar
1,105 UP
Üye
0

Bileşik gözlerin omurgalıların gözlerine göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

221 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Sezer Okay
Sezer Okay
123K UP
Biyoloğum.

Böceklerin ve insanların çok farklı göz tipleri vardır, ancak her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Böceğin bileşik gözü, farklı yönlere bakan çok sayıda küçük göze benzer, ancak her küçük göz çok iyi görmez. İnsan gözü dönebilir ancak herhangi bir anda yalnızca tek bir yöne bakar. Görme kalitesi bileşik göze göre çok daha yüksektir ve çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir.

Yapı

Tüm Reklamları Kapat

Hem böcek bileşik gözü hem de insan tipi göz, gözlerin, beynin çevredeki ortamın bir görüntüsüne dönüştürebileceği verileri toplamasına olanak tanıyan merceklere ve ışığa duyarlı hücrelere sahiptir. Böcek gözlerinde ommatidium veya göz alt birimi başına bir mercek bulunan çok sayıda küçük mercek bulunurken, insan gözünde tek bir büyük mercek bulunur. Her bir ommatidyumun merceği, herhangi bir ayarlama yapmadan ışığı ışığa duyarlı birkaç hücreye odaklar. İnsan gözünde iris, göze giren ışık miktarını ayarlar, küçük kaslar merceği gözün nesnesine odaklar ve çok sayıda ışığa duyarlı hücre bir görüntü oluşturmak için birlikte çalışır.

Keskinlik

Tüm Reklamları Kapat

Görme keskinliği, belirli bir görüntüde ne kadar ayrıntı görebileceğinizi belirleyen görme kalitesidir. Bileşik gözlerin görme keskinliği, gözdeki ommatidia sayısına ve boyutlarına bağlıdır. Omurgalıların gözleri için görme keskinliği, retinadaki ışığa duyarlı hücrelerin yoğunluğuna bağlıdır. Yusufçuklar, göz başına 30.000 mercekle en yüksek kalitede bileşik gözlerden birine sahiptir. Şahinler gibi yırtıcı kuşların milimetrekare başına 1 milyona kadar sensör hücresi vardır. Bu kuşların gözleri insan gözünün iki ila üç katı keskinliğe sahiptir, ancak insan gözünün keskinliği yine de en iyi böcek bileşik gözünden yaklaşık 100 kat daha iyidir.

Renk

Gözün ışığa duyarlı hücreleri, gözün hangi renkleri algılayabileceğini belirler. Renkleri görme yeteneği böceklerde ve omurgalılarda nadirdir ve insan gözü farklı tonları, canlılığı ve gölgeleri görme yeteneği açısından en gelişmiş gözlerden biridir. Bir böceğin bileşik gözü, karşılık gelen sensör hücrelerini içeriyorsa renkleri görme yeteneğine sahipken, çoğu böcek yalnızca açık ve karanlığı görebilir. Arılar gibi birkaçı insanlardan daha fazla renk görür, ancak canlılık ve gölgeleme gibi ek niteliklere sahip değillerdir.

İşlev

Gözlerin temel işlevlerinden ikisi yırtıcı hayvanları tespit etmek ve avlanacak avı tanımlamaktır. Böcek bileşik gözleri, böcekleri bir avcının varlığına karşı uyarmada daha iyidir çünkü aynı anda birçok farklı yöne bakabilirler ve büyük nesnelerin hareketine duyarlıdırlar. Avlanan böcek daha sonra kaçma eylemi gerçekleştirebilir. İnsan gözleri avlanmak için daha iyidir çünkü avı net bir şekilde görüp tanımlayabilir ve hayvanları geride bıraktıkları işaretleri okuyarak takip edebilecek kadar iyi bir görüşe sahiptirler.[1]

Kaynaklar

  1. Bert Markgraf. Insect Compound Eye Vs. Human Eye. Alındığı Tarih: 22 Ağustos 2023. Alındığı Yer: Sciencing | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Kurtlar Neden Dolunayda Ulur?
Psikolojiyle İlgili 10 Sorunuza 10 Cevap! | Sorun Var #6
Psikolojiyle İlgili 10 Sorunuza 10 Cevap! | Sorun Var #6
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Kulaklarınız Neden Çınlıyor?
Euler Diski Neden Durmuyor?
Euler Diski Neden Durmuyor?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Son Çiçek Salgını Bir Lab Sızıntısı Nedeniyle Başlamış Olabilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close