Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Big bang'den önce daralan bir evren var olmuş olabilir mi?

Zamanı geriye aldığımızda genişleyen evren başlangıç noktasında çok küçük bir nokta ise ve buradan itibaren zamanı geriye almaya devam edersek evren tekrar genişliyor olabilir mi? Mesela ışığın bir noktadan sonra duvara ters yansıması gibi olabilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle kendi amatör bilgilerimden yola çıkacağım. Aslında bunun bilimde bir adı var döngüsel model diye bende daha önce bu tarz bir soru sormuştum profilden bakabilirsin. Bilimin şuanki bilgisi ve tahminleri sonucunda evren hızlanarak genişliyor ve gittikçe bu hızın artacağı da söyleniyor. Yani şuanlık bir içine çökme ve geri genişleme söz konusu değil tabii ki milyarlarca yıl sonrasını pek tahmin edemiyorlar belki de evren milyarlarca kez kendi içine çöküp genişledi ben bu sorunu daha da ileri götürerek ya her seferinde evrenin kaderi aynıysa diyorum tabii ki bu imkansıza yakın birşey ama kim bilir belki de bu yazıyı yüzlerce kez yazdım.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Döngüsel model
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren, asimetriktir.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder