Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Abdullah Yılmaz
Abdullah Yılmaz
1,055 UP
Üye
1

Big Bang sonrası evrenin genişlemesi nasıl gerçekleşti?

14 milyar yıl önce oluşan bing bang sonrası, gezegen ve yıldızlar ışık hızına ulaşamayacağı veya geçemeyeceği halde evren nasıl oldu da 93 milyar ışık yılı çapına ulaştı, hatta evren genişliğini geçtim gözlemlenebilir evrenin genişliği nasıl 14 milyar ışık yılı oldu. Sonuçta maddeler ışık hızına ulaşamaz ve geçemez. Açıklayabilir misiniz?
193 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Açıklayabiliriz.

Birincisi, evrenin genişlemesi başka bir şey, ışık hızı başka bir şey. Evrenin genişleme hızı, ışık hızından mesul değildir. Şu an, 13 milyar ışık yılı uzaklığındaki bir cisim, bizden ışık hızının çok daha üzerinde bir hızla uzaklaşıyor. Ama bu durum, o cismin, ışık hızından daha yüksek bir hızla hareket ettiği anlamına gelmiyor.

Siz, hızla akan bir nehrin üzerinde duran bir teknede iseniz, sabit dursanız bile nehrin hızı nedeni ile ilerlersiniz. Ama aslında yerinizde duruyorsunuzdur. Evrenin genişlemesi nedeni ile gök cisimlerinin birbirlerinden uzaklaşması da buna benzer. O gök cisimleri hızla hareket etmiyor, Evrenin kendisi hareket ediyor. Ve evrenin o bölgesi, başka bölgelerden ışık hızından daha büyük bir hızla uzaklaşıyorlar ama kendi bölgeleri için oldukları yerde duruyorlar. Yani aslında şu an siz de, 13 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir gök cisminden, ışıktan daha hızlı uzaklaşıyorsunuz. Bunu nasıl başarıyorsunuz acaba? :) Bayağı egzersiz yapmış olmanız lazım. :)

Tüm Reklamları Kapat

Bu mantıkla düşünürseniz hiç bir şey ışıktan hızlı gitmiyor. Evrenin kendisinin genişlemesi bir hareket sayılmaz. Akan nehrin üzerindeki tekne gibi.

103 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close