Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Bi anda birşey yaparken yada yapmazken Kulak neden çınlar?

281 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Burak S. Küçükdermenci
Üniversite Öğrencisi

Kulak çınlaması, dış bir kaynak olmadan duyulan ve yakındaki diğer insanların duyamadığı ses olarak tanımlanır.[1] Araştırmalara göre yetişkinlerde %10 ile %25 oranında, çocuklarda ise sıklıkla görülen kulak çınlaması zamanla azalarak kaybolabilir, ancak daha da kötüleşen durumlar mevcuttur, hatta 3 aydan daha uzun süren vakalar ''kronik kulak çınlaması olarak sınıflandırılır.[1] Duyulan ses ıslık, gürşeme, ağustos böceğinkine benzer veya çıtırtı şeklinde olabilir.[2]

Kulak çınlaması kulak ile beyin arasındaki işitsel yollarda meydana gelen bir problem nedeniyle görülebilir.[2] Bu bağlamda sorun yaşamayan ancak yine de kulak çınlaması yaşayan vakalar sıklıkla baş, boyun kaslarında veya eklemlerinde oluşan problemlerle ilişkilendirilir, bu tip bir çınlamaya somatoduysal çınlama denir.[2]

Kulak çınlaması öncesinde veya sırasında var olan rahatsızlıklar veya durumlar arasında: Stres, yaş ve yaşa bağlı işitme kaybı, depresyon ve anksiyete, geçirilmiş ses travması, kulak tıkacı kulanımı, tek kulakta işitme kaybı, kan şekeri yüksekliği, kalp damar hastalıkları, obezite, duruş bozukluğu, astım, D vitamini eksikliği ve kullanılan ilaçlar bulunur.[1][2]

Tüm Reklamları Kapat

Görüldüğü üzere kulak çınlaması, çok çeşitli nedenleri olan ve sıklıkla karşımıza çıkan bir durumdur. Kulak çınlaması yaşadığınızda önemli olan bunun şiddeti, beraberinde işitme kaybı gibi diğer durumların eşlik edip etmediği, hastalık geçmişi ve ne kadar sıklıkla, ne kadar süredir çınlamalara maruz kalındığıdır.[2]

Devam eden kulak çınlaması batıl inançlar ile vakit kaybedilmeden bir uzmana danışılması gereken önemli bir şikayettir. Sırasıyla bir kulak burun boğaz doktoruna, dahiliye muayenesine ( vitamin ve mineral eksiklikleri sebepler arasında olabilmesi dolayısıyla gidilmelidir.), sindirim problemleri eşliik ediyor ise gastroentroloji uzmanına muayene olunması gerekmektedir.[2]

Kaynaklar

 1. National Institute on Deafness and Other Communication Disorders. Tinnitus. (1 Şubat 2023). Alındığı Tarih: 3 Ocak 2024. Alındığı Yer: nidcd.nih | Arşiv Bağlantısı
 2. B. Fresco. Kulak Çınlaması. Alındığı Tarih: 3 Ocak 2024. Alındığı Yer: banutascifresko | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close