Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Beynimizin iki lobu (sağ ve sol) arasındaki bağlantı olan corpus callosum kesilince insan hayatı nasıl devam ediyor?

Sonuçta bu iki beyin küresi arasında irtibat kesilmiş oluyor. İnsan yaşamaya devam ediyor ama algıları tamamen değişiyor. Bunun olumlu ve olumsuz yanları nelerdir? İlginç bir konu aslında. Araştırdım da çok da güzel bir yayına rastlamadım. (detaylı anlatanlar varda çok karmaşıktı, baydı beni)

1
1,379 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Korpus kallozum beynin lobları arasında çok hızlı bilgi iletimini sağlıyor. Bu da epilepsi hastaları için tehlikeli olabiliyor, krizlerini hızlandırıyor. Eğer epilepsi krizleri hastanın yaşam kalitesini aşırı derecede düşürüyorsa doktor "korpus kallozotomi" denen, korpus kallozomun kesilmesi işlemi uygulayabilir. İstersen araştırmanı bu terim üzerinden yapabilirsin çünkü gözlemler sadece bu hastalar üzerinden var. Bu hastalarda yabancı el(ayrık beyin) sendromu oluşuyor. Sağ eliyle bir işi yaparken sol eliyle tersini yapabiliyor. Örneğin bir eliyle dolaptan bir kıyafeti alıp diğeriyle geri koyabilir. Çünkü bir işi yaparken beynimizin her iki tarafını da kullanarak eyleme dökebiliriz, bu hastalarda ikisi arasındaki bağ kesildiği için saniye farkıyla hangi beyin ağır basarsa onun istediğini yapar. Ayrıca görme algıları bozulur. Bir insanın karşısındaki görüntüyü görebilmesi için her iki lobda da bunun algılanıp birleştirilmesi gerek. Bu hastalarda sağ gözün gördüğü yerden sol beyin habersiz olabilir ve aynısı sağ beyin için de geçerli. Bu hastaların sol taraftan gösterilen bir cismi görmediklerini (çünkü gördüğünü anlamlandırabilmesi için görüntünün sağ loba gitmesi gerek) ama bu nesneyi çizmesi istenildiğinde sağ eliyle çizebildiğine benzer bir şey okumuştum, doğruluğundan emin değilim. Gerçekten çok ilgi çekici bir konu, kısacası bireyin iki beyni varmış gibi oluyor ama bunun farkına bile varamıyor diyebiliriz sanırım????

987 görüntülenme
Puan Ver
3
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin ışığı olmaksızın biyoloji bir veriler yığınıdır. Bunların bazıları ilginç veya merak uyandırıcı olabilir; ancak hiçbir bütüncül anlamı yoktur.”
Theodosius Dobzhansky
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol