Puan Ver
3
Puan Ver

Beynimizin iki lobu (sağ ve sol) arasındaki bağlantı olan corpus callosum kesilince insan hayatı nasıl devam ediyor?

Sonuçta bu iki beyin küresi arasında irtibat kesilmiş oluyor. İnsan yaşamaya devam ediyor ama algıları tamamen değişiyor. Bunun olumlu ve olumsuz yanları nelerdir? İlginç bir konu aslında. Araştırdım da çok da güzel bir yayına rastlamadım. (detaylı anlatanlar varda çok karmaşıktı, baydı beni)

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Korpus kallozum beynin lobları arasında çok hızlı bilgi iletimini sağlıyor. Bu da epilepsi hastaları için tehlikeli olabiliyor, krizlerini hızlandırıyor. Eğer epilepsi krizleri hastanın yaşam kalitesini aşırı derecede düşürüyorsa doktor "korpus kallozotomi" denen, korpus kallozomun kesilmesi işlemi uygulayabilir. İstersen araştırmanı bu terim üzerinden yapabilirsin çünkü gözlemler sadece bu hastalar üzerinden var. Bu hastalarda yabancı el(ayrık beyin) sendromu oluşuyor. Sağ eliyle bir işi yaparken sol eliyle tersini yapabiliyor. Örneğin bir eliyle dolaptan bir kıyafeti alıp diğeriyle geri koyabilir. Çünkü bir işi yaparken beynimizin her iki tarafını da kullanarak eyleme dökebiliriz, bu hastalarda ikisi arasındaki bağ kesildiği için saniye farkıyla hangi beyin ağır basarsa onun istediğini yapar. Ayrıca görme algıları bozulur. Bir insanın karşısındaki görüntüyü görebilmesi için her iki lobda da bunun algılanıp birleştirilmesi gerek. Bu hastalarda sağ gözün gördüğü yerden sol beyin habersiz olabilir ve aynısı sağ beyin için de geçerli. Bu hastaların sol taraftan gösterilen bir cismi görmediklerini (çünkü gördüğünü anlamlandırabilmesi için görüntünün sağ loba gitmesi gerek) ama bu nesneyi çizmesi istenildiğinde sağ eliyle çizebildiğine benzer bir şey okumuştum, doğruluğundan emin değilim. Gerçekten çok ilgi çekici bir konu, kısacası bireyin iki beyni varmış gibi oluyor ama bunun farkına bile varamıyor diyebiliriz sanırım????

Favorilerime Ekle
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan ruhu, görünmez bir güç tarafından itilmektedir ve her zaman şunu soracaktır: Onun ötesinde ne var?”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder